Szybkie i sprawne badanie prędkości Internetu

Obecnie internauci, którzy podpisują nowe umowy z dostawcami łącza internetowego mają możliwość sprawdzenia prędkości swojego Internetu. Weryfikacja szybkości Internetu trwa kilka minut. Ważne, że dzięki wykonanemu testowi Internetu można sprawdzić, czy oferowana prędkość jest tożsama z wynikiem, który wyjdzie podczas badania.

Gdzie sprawdzić prędkość Internetu?

Na rynku jest wiele firm oferujących narzędzia, które pozwolą sprawdzić szybkość Internetu. Przykładowo test można przeprowadzić na następujących portalach internetowych:

Jak zweryfikować szybkość Internetu?

W celu sprawdzenia prędkości Internetu należy wejść na jeden z wielu portali oferujących badanie szybkości Internetu i tam kliknąć przycisk „Start” bądź na niektórych stronach „Rozpocznij test”. Weryfikacja jest bardzo szybka, już po kilku minutach na ekranie monitora pojawia się wynik testu.

Jak otrzymać miarodajny wynik?

Wiadomo, że każdy test obarczony jest ryzykiem, że wynik będzie niemiarodajny. Dlatego też twórcy programów zwracają uwagę, by przed rozpoczęciem badania zastosować się do ich zaleceń. I tak aby sprawdzić prędkość Internetu należy:

  • upewnić się, że są wyłączone wszelkie urządzenia, które korzystają z WiFi,
  • przed dokonaniem badania zresetować router,
  • kabel LAN podłączyć bezpośrednio do Internetu,
  • test prędkości Internetu przeprowadzić kilkakrotnie,
  • włączyć aplikacje, które mogą negatywnie wpływać na wiarygodność testu, w szczególności chodzi o komunikatory oraz programy antywirusowe.

Wyniki testu prędkości Internetu

Przeprowadzając test Internetu, oczekujemy na określone parametry. Są nimi:

  • Ping,
  • Download,

Ping określa średnie opóźnienie podczas przesyłania danych. Parametr ten pozwala sprawdzić jakość połączenia internetowego. Dokonując analizy wskaźnika ping, ważne, aby wiedzieć, że im mniejsza jest jego wartość, tym lepiej dla użytkownika. Co dla nas oznacza niski wskaźnik? Otóż przykładowo nie ma problemów z oglądaniem filmów oraz nie ma zakłóceń podczas rozmów sieciowych.

Download oznacza prędkość pobieranych danych. W każdej umowie dotyczącej świadczenia usług internetowych znajdziemy informację, jaką prędkość Internetu posiadamy bądź będziemy posiadać. Wskaźnik ten jest określany w megabitach na sekundę (Mbps lub Mb/s).

Upload jest to parametr, który pokazuje użytkownikom, jaka jest prędkość wysyłania danych.

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo dobry artykuł, jedna ze stron podana w artykule już niestety nie działa. Ja korzystam z testu internetu dostępnego na speedtestonline.pl, moim zdaniem podaje bardzo wiarygodne wyniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj