Resuscytacja krążeniowo-oddechowa, czyli pierwsza pomoc

Wiadomo, że każdego dnia zdarzają się sytuacje, które wymagają udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Niestety, nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy taka przykra okazja przytrafi się naszym bliskim, bądź osobom spotkanym na drodze. Dlatego, bardzo ważne jest posiadanie wiedzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Jakie jest zadanie osoby udzielającej pierwszej pomocy?

W momencie pojawienia się w okolicznościach, które będą wymagać udzielenia pomocy osobom poszkodowanym, ważne, aby ludzie byli świadomi i widzieli, jakie jest ich zadanie. Otóż najważniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać jest utrzymanie przy życiu osobę lub osoby poszkodowane. Ważne, by być przy niej lub przy nich do momentu przybycia karetki pogotowania ratunkowego. Poprzez udzielenie pierwszej pomocy jest większa szansa na to, że nie dojdzie do dalszych powikłań.

Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u dorosłych?

Oczywiście wiadomo, że w momencie udzielania pierwszej pomocy nie ma czasu na zastanawianie się, czy jesteśmy wystarczająco dobrze przygotowani do resuscytacji. Najważniejsze, by wiedzieć jakie kroki należy podjąć, by ją prawidłowo wykonać. I tak należy uklęknąć obok osoby poszkodowanej, następnie należy na środku jego klatki piersiowej ułożyć nadgarstek jednej ręki, natomiast drugiej ręki trzeba położyć na tą położoną na klatce piersiowej. W kolejnym kroku należy obie ręce ze sobą spleć. Po prawidłowym ułożeniu dłoni, należy pochylić się nad osobą poszkodowaną, wyprostować ramiona i rozpocząć uciskanie. Powinno uciskać klatkę piersiową na głębokość około 4-5 cm i z częstotliwością 2 uciśnięć na sekundę. Po wykonaniu 30 uciśnięć należy wykonać oddechy ratownicze. Ważne, aby drogi oddechowe były już udrożnione. Wykonując oddech ratowniczy należy zacisnąć skrzydełka nosa i wdmuchać przez około 1 sekundę powietrze do ust poszkodowanego. W momencie wykonywania oddechów należy obserwować klatkę piersiową poszkodowanego. Jeżeli osoba poszkodowana nie odzyskała przytomności, to do momentu przybycia karetki pogotowia ratunkowego należy kontynuować resuscytację.

Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u dzieci?

Należy pamiętać o tym, że udzielanie pierwszej pomocy dzieciom trochę różni się od tej, którą udziela się osobom dorosłych. Różnica polega na tym, że w momencie przejścia do etapu resuscytacji na początku należy wykonać 5 wdechów ratowniczych. Jeżeli to nie pomoże, wówczas trzeba rozpocząć uciskanie klatki piersiowej – tak samo, jak w przypadku osób dorosłych należy wykonać 30 uciśnięć. Ważne, że w przypadku dzieci klatkę piersiową uciska się jedną ręką i jest to w okolicy 1 cm pod linią sutków. Następnie wykonuje się 2 wdechy ratownicze i 30 uciśnięć klatki. Z pozostałymi czynnościami należy postępować identycznie jak przy udzielaniu pierwszej pomocy osobom dorosłym.

Czas wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej

Resuscytację należy wykonywać do momentu:

  • Przybycia karetki pogotowia ratunkowego,
  • Odzyskania przez osobę poszkodowaną przytomności i pojawienia się u niej oddechu,

Wyczerpania sił u osoby udzielającej pierwszej pomocy.

Jak wygląda algorytm postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy?

Dla wszystkich osób poszkodowanych algorytm postępowania jest identyczny. Poniżej znajdują się kroki, które każdy udzielający pomocy powinien znać na pamięć:

Udzielanie pierwszej pomocy krok po kroku

  1. Ocena zagrożenia

    Należy ocenić bezpieczeństwo wokół osoby poszkodowanej, tj. sprawdzić, czy miejsce w którym obecnie się znajduje jest dobrze zabezpieczone.

  2. Sprawdzić przytomność

    Następnie ważne, aby ocenić przytomność osoby poszkodowanej. Można sprawdzić to poprzez delikatne potrząśnięcie za ramiona osoby poszkodowanej i zapytanie go: „Czy wszystko jest w porządku?

  3. Ułatwić oddech

    Kolejnym krokiem jest udrożnienie dróg oddechowych. Ten krok należy wykonać, jeżeli poszkodowany nie reaguje na głos osoby udzielającej pierwszej pomocy. Wówczas należy odwrócić osobę poszkodowaną na plecy, odgiąć jego głowę do tyłu, unieść żuchwę i opuszkami palców udrożnić drogi oddechowe.

  4. Wezwanie pomocy

    Jeżeli poszkodowany jest przytomny, to należy wezwać pomoc i jej oczekiwać, w tym również czasie oceniać stan osoby poszkodowanej.
    Należy zadzwonić po pogotowie ratunkowe na numer 112 bądź 999.

  5. Ocenić oddech

    Jeżeli sytuacja wymagała udrożnienia dróg, to po tym etapie należy ocenić oddech. Można to zrobić na kilka sposobów: spoglądając na klatkę piersiową, nasłuchiwać przy ustach szmerów oraz wyczuć na swoim policzku ruch powietrza. Należy pamiętać, by ocena oddechu nie trwała dłużej niż 10 sekund. W przypadku, jeżeli osoba udzielająca pierwszej pomocy nie jest pewna, czy oddech jest prawidłowy, powinno się przejść do wykonywania resuscytacji.

  6. Resuscytacja

    Do momentu przybycia karetki pogotowia ratunkowego należy rozpocząć resuscytację, czyli najpierw wykonać 30 ucisków klatki piersiowej, aby następnie wykonać 2 oddechy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj