Wokół nas jest wielu miłośników roślin, którzy mieszkają na przykład w blokach lub małych domach jednorodzinnych i nie mogą sobie pozwolić na zakup wielu kwiatów. Z myślą o tych ludziach wymyślono las w słoiku. Czym on jest oraz jak go sporządzić? Na te pytania, odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Czym jest las w słoiku?
Las w słoiku jest to umieszczona w szklanym naczyniu kompozycja roślinna. Wymyślono go dla osób, które uwielbiają rośliny, ale nie mają miejsca, w którym mogliby je posadzić i pielęgnować. Las w słoiku najlepiej postawić w miejscu, w którym nie ma bezpośredniego słońca, a także ogrzewania. Przykładowo znakomitym miejscem na postawienie swojej kompozycji roślinnej jest komoda bądź stolik kawowy.
Jak zrobić las w słoiku?
Zapewne grono osób uważa, że przygotowanie lasu w słoiku jest trudne. Otóż okazuje się, że nie. Wystarczą chęci oraz materiały, które są niezbędne do stworzenia kompozycji.
Aby wykonać las w słoiku, niezbędne jest przygotowanie:
- Szkła – jeżeli chodzi o rodzaj szkła, to wybór należy do osoby tworzącej kompozycję. Przykładowo może to być słoik, wazon, butelka, bądź patera,
- Roślin – należy pamiętać, by ich wielkość dobrać do rodzaju naczynia, w którym będzie wykonywana kompozycja, najlepiej zakupić takie, które lubią wilgoć: przykładowo bluszcz, paproć,
- Ziemi – powinna być wysokiej jakości i posiadać kwaśny odczyn,
- Węgla aktywnego – poprawia filtrowanie wody,
- Żwirku drenażowego ozdobnego, mchu, kamieni ozdobnych – ich odpowiedni dobór celem ożywienia kompozycji,
- Nożyczek, pędzelka oraz łyżki – tego typu narzędzia będą niezbędne do przygotowania aranżacji lasu.
Przygotowanie kompozycji roślinnej – krok po kroku
Na samym początku po dokonaniu zakupów niezbędnych do przygotowania lasu w słoiku należy zakupione naczynie dokładnie umyć w gorącej wodzie, nie zapominając o użyciu płynu do naczyń. Tak umyte szkło należy dobrze wysuszyć. Ważne, by zakupione szkło posiadało zamknięcie w postaci korka, zakrętki, czy też pokrywy.
Pierwszym elementem wykonania kompozycji jest umieszczenie w szklanym naczyniu żwirku drenażowego, który ma za zadanie zatrzymać nadmiar wody. Zakupiony żwirek poza funkcją drenażu może również być świetną ozdobą przygotowanej kompozycji.
Następnym krokiem jest przygotowanie podłoża dla roślin, mowa tutaj o ziemi, która powinna być dobrej jakości. Jeżeli ktoś ma możliwość dokupienia węgla aktywnego, który pomaga filtrować wodę, to warto taki węgiel wymieszać razem z ziemią.
Aby las w słoiku ładnie wyglądał, po nasypaniu ziemi należy szkło oczyścić. Niezbędny do tego będzie pędzelek, który pozwoli usunąć ze ścianek ziemię.
Po przygotowaniu podłoża nadchodzi czas na rośliny. Warto pamiętać, by nie wsadzać ich zbyt wiele oraz by były to małe sadzonki. Zakupione rośliny przed włożeniem do szkła należy rozluźnić bryłę korzeniową. Następnie postępuje się identycznie jak przy sadzeniu kwiatów, a mianowicie chodzi o przygotowanie dołku na roślinę oraz po jej wsadzeniu zasypaniu dołka ziemią. Wybierając rośliny do lasu w słoiku warto wiedzieć, że powinny to być takie, które dobrze czują się w warunkach dużej wilgotności oraz rosną w kwaśnej glebie.
Wiadomo, że po każdym etapie, w którym dochodzi do naruszenia ziemi, następuje czyszczenie. Zatem i w tym przypadku, po wsadzeniu wybranych roślin, należy ponownie użyć pędzelka i oczyścić ścianki naczynia.
Ostatnim ważnym elementem w przygotowaniu kompozycji jest jej dekoracja. Każda osoba, chcąc upięknić swój las, wybiera sobie elementy dekoracyjne według własnego uznania. Do dekoracji przykładowo można użyć kamieni ozdobnych, mchu ozdobnego, kory bądź żwirku dekoracyjnego.
Podlewanie lasu w słoiku
Jak wiadomo, każda żywa roślina wymaga podlewania. Decydując się na las w słoiku należy pamiętać również o tym, że niezbędne będzie tutaj woda. Jaka powinna być woda? Otóż ważne, by była miękka oraz czysta. Zatem winna być przegotowana lub przefiltrowana. Ilość wody niezbędnej do podlewania może być różna, w dużej mierze zależy od szkła, w którym znajduje się kompozycja. Oczywiście pierwsze podlewanie powinno być obfite, gdyż ani ziemia, ani rośliny nie są podlane. Aby nie zepsuć dekoracji, rośliny najlepiej podlewać strzykawką.
Przez kilka pierwszych dni posiadania lasu w słoiku należy obserwować szkło. Ważnym krokiem jest ustabilizowanie warunków panujących w naczyniu. Jeżeli dojdzie do skraplania się wody po ściankach szkła oraz zauważy się zbyt intensywne jego parowanie, wówczas należy takie naczynie otworzyć na kilkanaście minut i ponownie zamknąć.
Należy pamiętać, że proces polegający na stabilizacji warunków kompozycji roślinnej może potrwać od kilku do kilkunastu dni. Zauważyć będzie można wzrost roślin, a w przypadku posiadania jako elementu dekoracyjnego mchu jego zazielenienie się.
Jeżeli warunki wewnątrz będą ustabilizowane, to następne podlewanie będzie dopiero w momencie zauważenia, że podłoże zmienia kolor z czarnego na brązowy.
Ciekawostką jest fakt, że po upływie kilku miesięcy, las w słoiku nie będzie już wymagał podlewania przez człowieka. Wówczas dojdzie do procesu, w którym woda w obiegu zamkniętym będzie bezustannie krążyć, natomiast rośliny będą się same żywić, obumierać i rodzić się na nowo.