Jak uformować kształt paznokci

Każda kobieta dbająca o swój wygląd, nie zapomina oczywiście o swoich dłoniach oraz paznokciach. Wie, że ich kształt oraz wygląd świadczy o niej. Wiadomo, że wyróżnić można kilka rodzajów kształtów paznokci i to kobieta musi sama zdecydować, który spośród nich będzie najbardziej pasował do jej dłoni.

Budowa paznokci

Na początku warto być świadomym i wiedzieć, z czego zbudowany jest paznokieć. Każdy paznokieć zbudowany jest z płytki, która składa się ze zrogowaciałych komórek.

Paznokcie składają się z następujących elementów:

 • Płytki,
 • Łożyska – odpowiada za odżywianie paznokcia, znajduje się pod płytką,
 • Obłączek, czyli lanuli – jest to biały półksiężyc, który u niektórych osób jest widoczny u nasady paznokci,
 • Wału paznokciowego – jest to skóra, która jest wokół płytki, odpowiada ona za prawidłowe położenie paznokcia,
 • Obrębków paznokciowych, czyli skórek – jest to rodzaj naskórka, który pokrywa płytkę paznokciową,
 • Macierzy – jest to żywa część paznokcia, która jest ukryta pod skórą.

Jaki kształt paznokci wybrać?

Kobieta dbając o swoje paznokcie ma na myśli wykonywanie następujących czynności: odsuwanie skórek, piłowanie oraz malowanie płytek paznokciowych. Oczywiście każdy, kto pielęgnuje swoje paznokcie dokonuje wyboru kształtu paznokci.

Wyróżniamy następujące kształty paznokci:

 • Spiczaste,
 • Migdałki,
 • Zaokrąglone,
 • Kwadratowe,
 • Ballerina,
 • Zaokrąglone kwadraty.

O wyborze prawidłowego kształtu paznokci decyduje w szczególności wygląd dłoni oraz palców. I tak, kobiety o smukłych dłoniach oraz długich palcach mogą sobie pozwolić na paznokcie szersze i wykończone kanciasto; natomiast kobiety, które mają pulchniejsze dłonie oraz krótkie palce powinny wybrać kształt owalny, który optycznie wydłuży palce.

Kształt spiczasty

Wybierając kształt spiczasty należy wyznaczyć czubek paznokci, a następnie spiłować mocno boki.

Kształt migdałki

Paznokcie o kształcie migdałków są bardzo podobne do spiczastych. Różnica polega na tym, że boki są mniej spiłowane (boki należy spiłować pod kątem 45 stopni ) i na czubku paznokieć jest delikatnie zaokrąglony. Mają one na celu wydłużyć paznokcie.

Kształt zaokrąglony

Większość kobiet wybiera zaokrąglony kształt paznokcia. Ich wykonanie jest łatwe. Piłując płytkę paznokciową należy pamiętać o jej zaokrągleniu. Dobrze pasuje dla kobiet, które mają krótkie paznokcie.

Kształt kwadratowy

Paznokcie kwadratowe, jak sama nazwa wskazuje jest to rodzaj paznokci, których płytka jest spiłowana w taki sposób, że czubek paznokcia jest w linii prostej. Taki kształt paznokcia skraca optycznie oraz poszerza palce, tak więc polecany jest jedynie kobietom, które mają smukłe dłonie.

Kształt ballerina

Każda kobieta pragnąc posiadać swoje paznokcie w kształcie ballerina powinna wiedzieć, że ich wygląd jest podobny do paznokci spiczastych, Płytka paznokciowa jest długa, natomiast czubek palca jest spiłowany na prosto

Kształt zaokrąglonych kwadratów

Paznokcie, które mają mieć kształt zaokrąglonych kwadratów należy spiłować identycznie jak paznokcie kwadratowe. Jedynie trzeba pamiętać o tym, by były one zaokrąglone to należy delikatnie spiłować boki paznokcia.

Jak prawidłowo piłować paznokcie?

Osoby pielęgnujące paznokcie powinny wiedzieć, że:

 • Rozpoczynając piłowanie paznokci należy upewnić się, że płytka paznokciowa jest sucha,
 • Paznokcie nie powinny być piłowane w powietrzu,
 • Piłowanie powinno odbywać się w jednym kierunku (jeżeli kobieta piłowałaby paznokcie o obu kierunkach mogłoby dojść do rozdwajania się płytki paznokciowej),

Ważny jest pilnik, którym piłowane są paznokcie. Obecnie na rynku mamy wiele rodzajów pilników, które powinny być dobrane do stanu piłowanej płytki paznokciowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj