USG tarczycy – najważniejsze badanie w profilaktyce raka

Wśród licznych schorzeń endokrynologicznych, szczególną uwagę należy zwrócić na choroby gruczołu tarczowego. Zazwyczaj rozwijają się one niezauważalnie przez długi czas, a niestety coraz częściej dotykają one także ludzi młodych. Do wyjątkowo niebezpiecznych schorzeń należy rak tarczycy. Jednym z podstawowych badań, służących do diagnostyki tego narządu, należy badanie ultrasonograficzne. USG tarczycy stanowi jeden z najważniejszych elementów profilaktyki rozwoju zmian nowotworowych w obrębie szyi.

Rak tarczycy – choroba, która dotyka kilka tysięcy Polaków rocznie

Raki tarczycy we wczesnym stadium zazwyczaj nie dają żadnych specyficznych objawów. Jest to istotna informacja, ponieważ szacuje się, że aż 90% wcześnie wykrytych zmian nowotworowych można trwale wyleczyć. Do pierwszych symptomów rozwijającego się raka tarczycy zalicza się:

  • wyczuwalny palpacyjnie guzek w okolicy gruczołu tarczowego;
  • nagłe powiększenie obwodu szyi;
  • powiększenie węzłów chłonnych w obrębie szyi;
  • nagłe powiększenie obecnego wola;
  • pojawienie się chrypki bądź trudności z przełykaniem;
  • utrzymujące się uczucie „guli w gardle”.

Wystąpienia nawet jednego z tych objawów powinno być przesłanką do wizyty u specjalisty, który w ramach początkowej diagnostyki zleci podstawowe badania krwi i badanie USG tarczycy.

Badanie ultrasonograficzne w diagnostyce zmian nowotworowych tarczycy

USG jest badaniem umożliwiającym ocenę wielkości oraz struktury gruczołu tarczowego. Za pomocą tego badania można także stwierdzić obecność guzków, przy jednoczesnym zbadaniu stanu sąsiadujących z tarczycą węzłów chłonnych. Wykrycie guzków w USG nie powinno być jednak powodem do zamartwiania się, ponieważ w badanie to nie pozwala na jednoznaczne stwierdzenie charakteru obecnej zmiany.

W takim przypadku specjalista może zdecydować o dodatkowym wykonaniu biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC). Badanie to polega na pobraniu niewielkiego fragmentu zmienionej tkanki, przy jednoczesnej kontroli za pomocą sondy USG. Sposób ten pozwala na ocenę histopatologiczną guzka i określenie ewentualnej złośliwości zmiany.

USG tarczycy jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym. Cała procedura zajmuje zazwyczaj 10-15 minut, a lekarz już w trakcie trwania wizyty może poinformować pacjenta o obecności niepokojących zmian w strukturze narządu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj