Rodzaje-trądziku-i-sposoby-leczenia

Trądzik jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Problem ten może dotknąć każdego, bez względu na płeć i wiek. Za główną przyczynę trądziku uważa się zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Jakie są rodzaje trądziku i czym się charakteryzują? Jak skutecznie leczyć trądzik?

Trądzik pospolity – rodzaje

Ze względu na różne czynniki wywołujące chorobę oraz stopień nasilenia występujących zmian skórnych, wyróżnić możemy kilka różnych odmian trądziku pospolitego. Dzisiaj skupimy się jednak na tych najbardziej podstawowych.

  1. Trądzik zaskórnikowy

W tym wypadku zmiany skórne pojawiają się zazwyczaj w strefie T – na czole, nosi i brodzie. Występujące zaskórniki są stosunkowo niewielkie i mogą być one otwarte (czarne) lub zamknięte (białe). Ponadto pacjenci bardzo często zmagają się dodatkowo z łojotokiem.

  1. Trądzik krostkowy

Jak sama nazwa wskazuje, głównym objawem tej postaci trądziku są krosty, którym często towarzyszą dosyć licznie występujące zaskórniki.

  1. Trądzik grudkowo-krostkowy

W tym przypadku pacjenci zmagają się nie tylko z krostami i zaskórnikami, ale też i wykwitami, przybierającymi postać czerwonych grudek, które na szczęście nie pozostawiają po sobie żadnych śladów.

  1. Trądzik guzkowy

Zmiany skórne przybierają niewielkich, twardych i niekiedy bolesnych podskórnych guzków, które mogą utrzymywać się do kilku miesięcy.

  1. Trądzik torbielowaty

Występujące zmiany skórne nazywane cystami wypełnione są ropą, a niekiedy także i krwią. To jedna z najcięższych postaci trądziku, której główną przyczyną są zmiany hormonalne. Leczenie jest trudne i czasochłonne. Trądzik dodatkowo często pozostawia po sobie nieestetyczne ślady w postaci blizn i przebarwień.

Leczenie trądziku powinno być dostosowane do jego rodzaju

Przebieg leczenia trądziku powinien być uzależniony od rodzaju tego schorzenia. Jest to niezbędne nie tylko ze względu na skuteczną eliminację niedoskonałości, ale też i bezpieczeństwo. Oprócz specjalistycznych zabiegów kosmetycznych i kuracji silnymi środkami farmakologicznymi warto zadbać również o właściwą pielęgnację cery trądzikowej. Zastosowanie nieodpowiednich kosmetyków może znacznie pogorszyć stan skóry, dlatego też w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wybór produktów, które sprawdzą się przy większości rodzajów trądziku. Jednym z takich produktów jest krem z kwasem laktobionowym L-CREAM marki Nanili, który zmniejsza powstawanie stanów zapalnych i zaskórników oraz reguluję pracę gruczołów łojowych, a dodatkowo także koi i nawilża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj