Zabiegi regeneracyjne tkanek przyzębia

Obecnie stosuje się kilka różnych metod, które pozwalają wyeliminować problemy periodontologiczne. Niektóre z nich są sprawdzone i poparte licznymi udanymi zabiegami, inne są stosunkowo nowe, ale także dają doskonałe efekty. Wybór konkretnej techniki leczenia zależeć może od​ stopnia zaawansowania choroby oraz od tego czy podstawowe zabiegi przynoszą poprawę. W razie braku postępów w leczeniu, lekarz może wybrać bardziej zaawansowane techniki leczenia, w tym również chirurgiczne.

Wzbogacanie​ dziąseł fibryną w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych


Jednym z nowoczesnych zabiegów pozwalających na regenerację tkanek przyzębia jest​ pobudzenie regeneracji za pomocą osocza bogatopłytkowego wyodrębnionego z krwi pacjenta- I-PRF lub A-PRF​. Jest to nowoczesna metoda, której sukces polega między innymi na wprowadzeniu do tkanek dziąseł
i kości komórek macierzystych. ​W ten sposób udaje się skutecznie zregenerować ubytki dziąseł, brak przyzębia, przyspieszyć gojenie po usunięciu zęba czy wyleczyć ruchome zęby.


Jak wygląda zabieg regeneracyjny i czy jest bezpieczny?


Zabieg ten można podzielić na trzy podstawowe etapy. Najpierw stomatolog pobiera pacjentowi krew z żyły. Następnie odwirowuje ją w profesjonalnej i przeznaczonej do tego leczenia wirówce. Na sam koniec natomiast stomatolog wstrzykuje wcześniej przygotowaną fibrynę w obszar, który tego
wymaga (na przykład w dziąsła) lub​ przygotowuje osocze w formie konkretnego sztywnego kształtu mającego zregenerować ubytki kości.Zabieg nie wywołuje niebezpiecznych następstw. Podczas leczenia pacjent nie odczuwa praktycznie dyskomfortu. ​Osocze bogatopłytkowe niesamowicie skutecznie przyspiesza gojenie.​Już po pierwszym wprowadzeniu fibryny widać wyraźną różnicę.


Zabieg sterowanej regeneracji tkanek


Do standardowych zabiegów można zaliczyć leczenie w postaci sterowanej regeneracji tkanek. Jest to zabieg,​który ma na celu szeroko pojęte oczyszczenie powierzchni zębów, w tym również ich korzeni. Istotą leczenia choroby przyzębia jest pozbycie się wszelkich rezerwuarów bakterii w jamie ustnej. Najczęściej są one skumulowane w płytce nazębnej i w kamieniu zlokalizowanym pod powierzchnią dziąsła. Dzięki wytworzeniu czystego środowiska- oczyszczonych koron i korzeni zębów- dziąsła regenerują się. Głównym zauważalnym skutkiem już po pierwszym zabiegu jest redukcja krwawienia dziąseł. Pierwszym zabiegiem w planie regeneracyjnym dziąseł jest ultradźwiękowy skaling. Dopiero po ultradźwiękowym oczyszczaniu lekarz może ocenić, czy leczenie chirurgiczne jest konieczne.


Nowoczesny, ultradźwiękowy skaling


Innym, nowym zabiegiem regeneracji tkanek przyzębia jest ultradźwiękowy skaling. Metoda ta wymaga stosowania specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu oprócz wspomnianego skalingu można idealnie oczyścić kieszonki przyzębia przy minimalnej inwazyjności całego zabiegu.
Leczenie to można przeprowadzić, gdy pacjent zmaga się z parodontozą. Może być również wskazany wtedy, gdy pojawi się stan zapalny wokół odbudowy protetycznej na implantach lub na protezach. Zabieg ten wykonuje się także wtedy, gdy przeprowadza​a​ się leczenie przyzębia w celu
zmaksymalizowania skuteczności tego leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj