Parkingi miejskie w Krakowie
Parkingi miejskie w Krakowie

Kraków należy do grona największych miast w Polsce. Stolica Kraka jest zamieszkiwana przez dużą liczbę mieszkańców, a prawie każdy z nich posiada samochód osobowy. W związku z tym natężenie ruchu w Krakowie jest bardzo duże, a to ma wpływ na ilość miejsc parkingowych.

Kraków należy do grona największych miast w Polsce. Stolica Kraka jest zamieszkiwana przez dużą liczbę mieszkańców, a prawie każdy z nich posiada samochód osobowy. W związku z tym natężenie ruchu w Krakowie jest bardzo duże, a to ma wpływ na ilość miejsc parkingowych. Ich liczba jest mocno ograniczona – największy problem ze znalezieniem parkingu dotyczy Rynku Głównego oraz strefy wokół niego. W mieście znajduje się jednak kilka miejsc, w których szansa na parking jest większa. Podpowiadamy więc, jak wygląda parkowanie w Krakowie i ile kosztuje parking w stolicy królów Polski! 

Strefy parkingowe w Krakowie 

Kraków jest objęty w pewnej części strefą płatnego parkowania. Dotyczy ona całego Śródmieścia, Starego Miasta oraz okolicznych dzielnic, które zostały podzielone na 22 obszary. Obszary płatnego parkowania są z kolei pogrupowane w trzy podstrefy, w których wysokość opłaty jest mocno zróżnicowana. Kraków parking w strefie A wiąże się z kosztem w wysokości 6 zł, w strefie B 5 zł, a w strefie C – 4 zł. Co ważne, opłata za parking w jednej strefie nie upoważnia do parkowania w innej. Koszty parkingu można natomiast uiścić w parkometrze z pomocą gotówki lub karty płatniczej. Obecnie istnieje również możliwość opłacenia parkingu w specjalnej aplikacji mobilnej na telefon. Brak ważnego biletu na parking grozi mandatem w wysokości 150 zł. 

Strefy parkingowe w Krakowie
Strefy parkingowe w Krakowie

Parkingi miejskie w Krakowie 

W Krakowie dostępnych jest siedem parkingów miejskich, które można podzielić na dwa typy. W czterech lokalizacjach znajdują się parkingi P+R, na których możliwa jest przesiadka do komunikacji miejskiej. Tego typu parkingi są dostępne w godzinach 4.30-2.30. Parkowanie tutaj jest darmowe dla posiadaczy karty miejskiej, a dla turystów koszt parkingu na jedną dobę wynosi 10 zł. W Krakowie dostępne są również wielopoziomowe parkingi idealne dla turystów, takie jak parking Wawel. Godzina postoju w tym miejscu wiąże się z opłatą w wysokości od 4,5 zł do 7,5 zł. Co istotne, wielopoziomowe parkingi są umiejscowione w strategicznych punktach miasta, dlatego są szczególnie popularne wśród turystów. Parking rynek Kraków, a dokładniej przy Muzeum Narodowym jest stosunkowo tańszy niż postój przy Wawelu i kosztuje 3 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Parkowanie na Starym Podgórzu jest z kolei objęte opłatą w wysokości 1,5 zł za pół godziny oraz 3 zł za godzinę postoju. Każda doba kosztuje natomiast 25 zł, tyle samo co parking obok Muzeum Narodowego. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj