Nadwrażliwość zębów - trzymająca loda młoda kobieta, którą bolą zęby
Nadwrażliwość zębów - trzymająca loda młoda kobieta, którą bolą zęby

Nadwrażliwość zębów to schorzenie, które objawia się ostrym, kłującym bólem zębów, np. po zjedzeniu czegoś zimnego, gorącego, podczas wdychania przez usta zimnego powietrza albo podczas szczotkowania zębów. Takich dolegliwości nie można lekceważyć – nadwrażliwość zębów wymaga specjalistycznego leczenia, zarówno w warunkach domowych, jak i w gabinecie stomatologicznym.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów,
  • w jaki sposób objawia się nadwrażliwość zębów,
  • czy istnieje skuteczny lek na nadwrażliwość zębów.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, czynniki chemiczne lub mechaniczne to bardzo szeroko rozpowszechniony problem. Według różnych badań dotyczy ona od 8 do nawet 30% światowej populacji, choć najczęściej występuje ona u osób po 30. roku życia, zazwyczaj z chorobami przyzębia lub zmianami w tkankach twardych zębów pochodzenia niepróchnicowego.

Nadwrażliwość zębów – przyczyny

Nadwrażliwość zębów rozwija się dwuetapowo – najpierw dochodzi do odsłonięcia zębiny, a następnie do otwarcia zewnętrznych ujść kanalików zębinowych. Są one bardzo silnie unerwione, przez co kontakt z czynnikami drażniącymi wywołuje ostry, kłujący ból.

Przyczyny rozwoju nadwrażliwości nie zostały jak dotąd jednoznacznie ustalone. Jest wiele czynników, które mogą mieć wpływ na jej występowanie. Zalicza się do nich:

  • nieleczone choroby przyzębia,
  • ubytki tkanek twardych zębów niepróchnicowego pochodzenia (abrazja, atrycja, erozja),
  • długotrwałe stosowanie past wybielających zawierających duże ilości środków ściernych,
  • nieprawidłowa higiena stomatologiczna (zbyt mocne szczotkowanie zębów, używanie szczoteczki z bardzo twardym włosiem),
  • zaburzenia wydzielania śliny.

Nadwrażliwość zębów – ciągły ból tylko w skrajnych przypadkach

Charakterystycznym objawem nadwrażliwości zębów, odróżniającym ją np. od bólu w przebiegu próchnicy, jest to, że dolegliwości pojawiają się u pacjenta w ściśle określonych okolicznościach, w zależności od tego, jaki czynnik działa w danej chwili na kanaliki zębinowe. Ból może więc występować np. podczas jedzenia lodów, picia gorących napojów albo kwaśnych soków owocowych, podczas lekkiego pukania w szkliwo albo podczas szczotkowania. Ma on charakter ostry, kłujący, przeszywający, ale dość szybko mija. Ciągły ból występuje jedynie w skrajnych przypadkach nadwrażliwości.

Co na nadwrażliwość zębów? Leczenie domowe

Nawet silna nadwrażliwość zębów w pierwszej kolejności wymaga odpowiedniego postępowania domowego. Pacjentowi zaleca się wyeliminowanie czynnika, który wywołuje objawy nadwrażliwości, np. spożywanie pokarmów i napojów w temperaturze pokojowej, lub ograniczenie ekspozycji na ten czynnik.

Kolejna kwestia to prawidłowa higiena jamy ustnej. Zalecane jest szczotkowanie zębów przy zastosowaniu technik, które nie wpływają destrukcyjnie na szkliwo, a dodatkowo – z zachowaniem umiaru w nacisku szczoteczką na zęby. Stosowana na co dzień szczoteczka powinna mieć miękkie włosie.

Ważny jest dobór odpowiednich środków do higieny jamy ustnej. Pasta na nadwrażliwość powinna zamykać kanaliki zębinowe oraz zmniejszać wrażliwość nerwów na działanie czynników zewnętrznych. Może zawierać większe niż zazwyczaj ilości fluoru, wapń, sole glinu, żelaza, potasu i cynku oraz aldehyd glutarowy.

Nadwrażliwość zębów – jak leczyć w gabinecie?

Jeśli wdrożone leczenie domowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów, nadwrażliwość zębów leczy stomatolog. Może on zastosować specjalistyczne preparaty do profesjonalnego znoszenia nadwrażliwości, wykonać leczenie zachowawcze zębów (wypełnienie ubytku szkliwa, np. przy pomocy materiału kompozytowego), a w najcięższych przypadkach – przeprowadzić dewitalizację miazgi oraz leczenie kanałowe. Jeśli podejrzewa się, że nadwrażliwość zębów ma związek z czynnikami ogólnoustrojowymi, konieczna może być konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu.

Źródła:

https://www.mp.pl/

www.dentalforum.ump.edu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj