Jak wybrać agencję zatrudnienia?

Jak wybrać agencję zatrudnienia

Poszukiwanie pracy na własną rękę to zadanie, które czasami potrafi przerosnąć. Warto zwrócić się w takim przypadku po profesjonalną pomoc do agencji pracy. Nie tylko dysponuje ona bazą kontaktów do potencjalnych pracodawców w kraju i za granicą, ale prowadzi również doradztwo zawodowe. Jak jednak znaleźć odpowiedniego pośrednika pracy? Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Udokumentowana działalność agencji zatrudnienia

Podobnie, jak w przypadku każdej firmy, agencja pracy musi działać legalnie. W tym przypadku oznacza to po pierwsze, że jest ona zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Jest on powszechnie dostępny w Internecie, gdzie za pomocą intuicyjnej wyszukiwarki można odnaleźć wszystkie potrzebne informacje. Warto sprawdzić, czy wybrana agencja faktycznie w nim figuruje.

Dodatkowym potwierdzeniem wpisu do rejestru jest posiadanie certyfikatu właściwego marszałka województwa. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, czy agencja zatrudnienia przynależy do jakiejś organizacji czuwającej nad etyką pośrednictwa pracy.

Agencja pracy z dobrą opinią

Oprócz oficjalnych źródeł jak KRAZ, warto poznać również nieformalne opinie o danej agencji. Jak można łatwo się domyślić, większe i bardziej znane podmioty mogą cieszyć się większym zaufaniem. Najczęściej mają one również bardziej rozbudowaną bazę kontaktów i lepsze doświadczenie w pośrednictwie. Warto mieć na uwadze, że agencje zatrudnienia dopiero wkraczające na rynek są niesprawdzone. Lepiej unikać tych działających krócej niż rok.

Nieocenionym źródłem informacji o agencjach pracy są media społecznościowe i fora dyskusyjne. Można odnaleźć na nich różne opinie, oceny i doświadczenia związane z wybranym pośrednikiem. W razie dodatkowych wątpliwości warto także dopytać użytkowników o nurtujące kwestie. Porady rodziny i znajomych w świecie realnym również mogą okazać się cenne. Nie należy jednak traktować ich jako wyroczni.

Czerwone światło

Zawsze należy dobrze przeanalizować znalezione na różnych stronach ogłoszenia o pracy przedstawione jako oferty agencji zatrudnienia. Warto zwrócić uwagę na podane informacje, takie jak pełna nazwa agencji, jej adres i kontakt. Ich brak można uznać za poważny znak ostrzegawczy.

Wątpliwości może budzić również sposób rekrutacji, np. spotkanie poza biurem albo żądanie zaliczki za pośrednictwo. Agencja pracy faktycznie może prosić o zwrot kosztów poniesionych za tłumaczenie dokumentów czy orzeczenie lekarskie, nie ma jednak prawa pobierać jakichkolwiek opłat za znalezienie pracy. Wszelkie konieczne do uiszczenia należności powinny zostać dokładnie nazwane i przedstawione przed podpisaniem umowy z klientem.

Przed podpisaniem umowy

Nawet po znalezieniu agencji zatrudnienia i zdecydowaniu się na podjęcie z nią współpracy warto zachować czujność. Koniecznie trzeba zapoznać się z rodzajem i treścią umowy oraz upewnić się co do wszystkich warunków pracy. Należy zwrócić uwagę m.in. na zakres wykonywanych obowiązków czy uczciwość wynagrodzenia. Warto również wiedzieć jaki obowiązki względem pracowników mają agencje pracy, np. konieczność odprowadzania składek ZUS czy płacenie podatków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj