Czy warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę

Chcąc być proekologicznym, warto pomyśleć o zainwestowaniu w zbiornik na deszczówkę. Pojemnik ten nie tylko będzie sposobem na upały, lecz także wykorzystując zbiornik w gospodarstwie domowym będzie można zaoszczędzić na rachunku za wodę. Dlaczego warto o nim pomyśleć? Otóż okazuje się, że z roku na rok, wraz ze zbliżającymi się upałami, coraz więcej gmin nadkłada na swoich mieszkańców zakaz podlewania swoich ogródków. Z jakiego powodu tak jest? Upały powodują suszę, a te powodują obniżenie się wód, a co za tym idzie jej brak. Wiadomo, jeżeli uprawy nie zostaną podlane, to ich zbiory będą marne. A, że woda opadowa może być również wykorzystywana do innych celów, niż tylko do podlewania upraw, to warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę.

Zbiornik – sposób na upały i nie tylko

Chcąc mieć przez całe lato wodę do między innymi do podlewania swoich upraw, należy zainwestować w zbiornik na deszczówkę. Jak sama nazwa wskazuje, jest to zbiornik na wodę, która jest zbierana podczas deszczu do specjalnie przygotowanego pojemnika. W zależności od planowanej wielkości zużycia wody zakupić można mini zbiornik lub duży zbiornik.

Zalety zbiornika na deszczówkę

Okazuje się, że posiadanie zbiornika nie tylko wpływa korzystnie na środowisko, ale także pomaga zaoszczędzić wielu gospodarstwom domowym. Woda opadowa, która trafia do zbiornika może być wykorzystana między innymi do:

  • Podlewania upraw,
  • Mycia samochodu,
  • Prania odzieży,
  • Spłukiwania toalet.

Skoro deszczówka trafia do szamba lub kanalizacji, to dlaczego nie wykorzystać jej do obniżenia kosztów w gospodarstwie domowym.

Woda opadowa nie zawiera wapnia oraz magnezu, zatem jest miękka. Tak więc każdy, kto korzysta z niej w gospodarstwach domowych nie musi narzekać na kamień.

Jak wygląda zbiornik na deszczówkę?

Zbiornik na wodę, który przeznaczony jest do zbierania wody opadowej, jest w kształcie walca, spłaszczonej kuli lub prostopadłościanu. Producenci oferują zbiorniki wykonane z tworzywa sztucznego zwanego polietylenem. Zdarza się tak, że kupujący dbający o wygląd swoich ogródków, pragną ukryć zbiornik. Aby sprostować ich wymaganiom, producenci pomyśleli, że zbiorniki na deszczówkę mogą również spełniać funkcję ozdobną. I tak oto powstały zbiorniki obite drewnem lub materiałami imitującymi przykładowo kamienie.

Podział zbiorników na deszczówkę

Zbiornik na wodę dzielimy na:

  • Zbiornik na deszczówkę naziemny, to taki, który jest stawiany przy elewacji domu. Pojemność tego rodzaju zbiornika oscyluje od 150 do 2 000 litrów. Jeżeli chodzi o cenę, to mini zbiornik można zakupić za około 200 złotych, natomiast za większy zbiornik trzeba zapłacić około 1 000 złotych.
  • Zbiornik na deszczówkę podziemny, czyli zakopany w ziemi. Najmniejsze zbiorniki tego rodzaju są pojemności 1 500 litrów, natomiast największe mogą osiągać nawet 10 000 litrów. Najmniejszy zbiornik podziemny kosztuje około 1 500 złotych. Jeżeli chodzi o większy oraz bardziej zaawansowany zbiornik, to na niego trzeba liczyć około 7 000 złotych.

Woda opadowa gromadzona w zbiornikach podziemnych najczęściej wykorzystywana jest do użytku w domach, np. do prania, czy też spłukiwania toalety. Umieszczenie zbiornika na deszczówkę w ziemi powoduje, że nie rozwijają się w niej glony oraz mikroorganizmy . Oczywiście zbiorniki, które są zakupione na potrzeby gospodarstw domowych posiadają filtry, które dodatkowo oczyszczają wodę.

Jeżeli chodzi o wielkość, to jest to uzależnione od zamówienia. Może osiągać pojemność nawet do kilkuset litrów.

Jak działa zbiornik na deszczówkę?

Zbiornik ustawia się pod rurą spustową bądź łączy się go za pomocą rury lub węża z rynną. Wiadomo, im bardziej dach jest spadzisty, tym czystsza woda opadowa zostanie przetransportowana do zbiornika. Zbiornik może posiadać kurek spustowy. Jest on niezbędny do wylania wody, która nagromadziła się w zbiorniku. Na rynku oferowane są również zbiorniki z zamontowanymi pompami, które pozwalają bezpośrednio z beczki podlać uprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj