Światła pozycyjne, a bezpieczeństwo na drogach

Obecnie zgodnie z przepisami drogowymi obowiązkiem każdego kierowcy mającego pojazd jest posiadanie sprawnych świateł pozycyjnych.  Jest to wyposażenie, które jest niezbędne między innymi w samochodach oraz przyczepach. Posiadanie ich jest niezbędne, aby mówić o bezpieczeństwie na drogach.

Co to są światła pozycyjne?

Światła pozycyjne są to lampy, które powinny być włączane podczas postoju pojazdu. Szczególnie ważne jest ich użycie w sytuacji, gdy samochód jest mało widoczny dla innych uczestników ruchu.  W momencie przepalenia się żarówek do świateł pozycyjnych, kierowcy udając się na zakupy powinni wiedzieć, że najczęściej stosuje się żarówki oznaczone symbolem: W5W, R5W oraz P21/5W.

Kiedy należy włączyć światła pozycyjne?

Lampy te należy włączyć, aby wskazać innym kierowcom aktualną pozycję swojego samochodu. Używamy ich w warunkach niedostatecznej widoczności. W momencie postoju należy włączyć światła pozycyjne przednie oraz tylne. Również należy ich użyć w przypadku postoju awaryjnego, kiedy to kierowca nie posiada lub ma niesprawne światła awaryjne. Ważne jest również ich włączenie podczas holowania pojazdu w kiepskiej widoczności.

Światła pozycyjne – do jakich pojazdów?

Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym właściciele pojazdów muszą pamiętać o sprawnych światłach pozycyjnych. I tak w przednie lampy pozycyjne powinny być wyposażone pojazdy oraz przyczepy, których szerokość jest większa niż 1,6 m. Z kolei w tylne lampy muszą posiadać wszystkie pojazdy samochodowe oraz przyczepy. Na drogach spotkać możemy jeszcze pojazdy i przyczepy, które muszą być wyposażone w lampy boczne – w tym przypadku chodzi o te, których długość przekracza 6 m.

Krótko o lampach pozycyjnych

Przepisy ruchu drogowego nakazują, by każdy pojazd był wyposażony w dwie lampy przednie oraz dwie lampy tylne.

Jaki jest kolor świateł pozycyjnych? Otóż wyróżniamy dwa kolory:

  • lampy pozycyjne przednie winny być w barwie białej,
  • lampy pozycyjne tyle winny być w barwie czerwonej.

Jeszcze do roku 2009 dozwolone były lampy barwy żółtej. Jednakże zmieniono przepisy o ruchu drogowym i od roku 2010 światła tej barwy są niedozwolone.

Ważne jest to, by światła pozycyjne były widoczne z odległości co najmniej 300 metrów.

Włączając w pojeździe światła pozycyjne na kokpicie obowiązkowo powinna pojawić się zielona niemigająca kontrolka. Kontrolka świateł pozycyjnych przedstawia dwie lampy skierowane w prawą oraz lewą stronę, z których rozchodzą się po trzy promienie.

Kiedy włączać światła pozycyjne?

Należy włączać światła pozycyjne w warunkach niedostatecznej widoczności oraz przy awarii pojazdu.

Jakie żarówki do świateł pozycyjnych?

W5W, R5W oraz P21/5W.

Czy przyczepa powinna mieć pozycyjki?

Tak, przednie powinna mieć każda przyczepa, a tylne szczególnie wtedy, kiedy jej szerokość przekracza 1,6 metra.

Ile świateł pozycyjnych znajduje się w samochodzie?

Przednie oraz tylne, po obu stronach pojazdu.

Z jakiej odległości powinny być widoczne światła pozycyjne?

Przynajmniej 300 metrów.

Jaką barwę światła mają pozycyjki?

Z przodu białe, z tyłu czerwone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj