Układanie kamienia dekoracyjnego

Dostępny na rynku kamień dekoracyjny jest znakomitym materiałem wykończeniowym. Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup kamienia dekoracyjnego. W szczególności polecany jest osobom, które mają problem z nierównymi ścianami w swoich mieszkaniach.

Wzory układania kamienia dekoracyjnego

Jeżeli chodzi o wybór wzoru układania kamienia dekoracyjnego, to w dużej mierze zależy on od osobistych podobań. Obecnie oferowanych rodzajów oraz rozmiarów kamienia mamy bardzo dużo. Już na etapie dokonywania zakupu powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób ma być położony kamień dekoracyjny na naszych ścianach. W sklepach spotkać możemy pojedyncze kamienie lub większe płyty, na których znajduje się kilka kamieni. Również każdy klient ma możliwość wyboru koloru. Przykładowo znaleźć możemy kamień dekoracyjny w kolorze: białym, czarnym, beżowym, itp.

Rodzaje kamieni dekoracyjnych

Wiadomo, że kamień dekoracyjny stosuje się między innymi w celu ozdobnym przede wszystkim w salonach, przedpokojach oraz na zewnętrznych elewacjach domu.

Dokonując zakupu kamienia dekoracyjnego mamy do wyboru następujące rodzaje:

  • Naturalny kamień,
  • Gipsowa imitacja kamienia,
  • Betonowa imitacja kamienia.

Wybór rodzaju kamienia ozdobnego uzależniony jest od osobistych upodobań oraz posiadanych funduszy.

Do najdroższego rodzaju kamienia dekoracyjnego należy naturalny kamień. Wówczas na ściany można położyć: granit, piaskowiec, wapień, łupek oraz trawertyn. Pozostałe rodzaje kamieni ozdobnych są tańsze. Ich wybór w szczególności zależy od pomieszczeń, w których będą położone oraz od warunków, które są ważne dla danego rodzaju kamienia dekoracyjnego. Gipsową imitację kamienia kładzie się na ścianach w salonach oraz przedpokojach. Ten rodzaj kamienia nie jest przystosowany do łazienek oraz kuchni, gdyż gips jest podatny na wchłanianie wilgoci. Inaczej jest w przypadku betonowej imitacji kamienia. Taki rodzaj ozdobnego kamienia można bez problemu położyć w kuchniach oraz łazienkach, gdyż ten rodzaj materiału jest odporny na wilgoć. Wybór betonowych kamieni polecany jest w szczególności dla osób, które chciałyby dostosować kolor kamienia do wnętrza mieszkania. Właśnie ten rodzaj kamienia można malować na kolor.

Przygotowanie do układania kamienia dekoracyjnego

Pierwszym etapem niezbędnym do układania kamienia dekoracyjnego jest wybór oraz zakup odpowiedniego rodzaju kamienia. Należy pamiętać o tym, by kupić przykładowo 10% więcej materiału wykończeniowego. Często zdarza się, że jakiś kamień jest uszkodzony lub powierzchnia jest nierówna i kamienia ozdobnego będzie potrzeba więcej niż wynikało to z wyliczeń.

Następnie należy zaopatrzyć się w płyn do gruntowania ścian oraz klej do kamienia ozdobnego. Jeżeli dokonano wyboru kamienia, który wymagać będzie położenia fugi, to również trzeba kupić fugę. Warto pamiętać również o zaimpregnowaniu położonego kamienia, więc niezbędne jest zakupienie impregnatu do powierzchni kamiennych bądź gipsowych.

Mając powyższe materiały trzeba również zaopatrzyć się w narzędzia. Należy przygotować: miarę, poziomicę, drucianą szczotkę, rękawice robocze, folię ochronną na podłogę, pacę z zębami, szlifierkę kątową do cięcia kamienia, listwę poziomująca oraz ołówek.

Jak położyć kamień dekoracyjny?

Przed położeniem wybranego kamienia dekoracyjnego należy przygotować ściany oraz podłogę. Aby ochronić podłogę przed wszelkimi uszkodzeniami trzeba położyć na nią folię ochronną. Następnie należy oczyścić ściany, głównie chodzi o farbę lub tapetę, która się wcześniej tam znajdowała. Po oczyszczeniu powierzchni ściennej trzeba ją zagruntować. Ważne, aby w przypadku kładzenia gipsowej imitacji kamienia, ścianę zagruntować dwukrotnie. Wszystkie te czynności wykonujemy 24 godziny przed układaniem kamienia dekoracyjnego.

Po przygotowaniu powierzchni następuje etap układania kamienia ozdobnego. Na początku kładziemy podłogową listwę poziomującą, która pozwoli na proste ułożenie kamienia. Po przytwierdzeniu listwy przechodzimy do kładzenia kamienia ozdobnego. Kamień układamy od dołu. Przed przyklejeniem go na ścianę trzeba go oczyścić – niezbędna do tego będzie druciana szczotka. Po oczyszczeniu kamienia, za pomocą pacy z zębami nakładamy na nią klej, a następnie przyklejamy do ściany. Nakładany klej powinien zajmować przynajmniej 80% powierzchni płytki. Ważne, aby układając kolejne kamienie lekko nimi poruszać, aby dopasować je do innych już położonych. Za każdym razem po ułożeniu rzędu należy sprawdzić poziom. Jak należy ciąć płytki, które należy przykleić w narożnikach? Otóż takie kamienie trzeba ściąć za pomocą szlifierki kątowej.

Jeżeli podczas kładzenia kamienia dekoracyjnego dojdzie do zabrudzenia kamienia klejem, należy takie przypadku usuwać na bieżąco. Po ułożeniu na ścianie kamienia dekoracyjnego przez około 14 dni należy chronić dekorację przed wszelkimi mechanicznymi uszkodzeniami. Po upływie określonego czasu należy jeszcze zaimpregnować ścianę impregnatem. Jest to ostatni etap przy układaniu kamienia dekoracyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj