Coraz więcej osób decyduje się na dom poza miastem w otoczeniu przyrody. Chęć odcięcia się od miejskiego życia wiąże się z potrzebą dopasowania swojego otoczenia do życia na wsi, przesiąkniętego naturą i błogim, wiejskim spokojem. W domu w stylu wiejskim goszczą elementy wystroju, które przywodzą na myśl życie w zgodzie z naturą. Chcąc wiedzieć więcej, sprawdź poniższy artykuł o tym, jak urządzić dom w stylu wiejskim.
Powrót do natury
Mieszkając w domu w stylu wiejskim wśród natury, gdzie okolica otoczona jest lasami, polami czy łąkami, oczekuje się możliwości wytchnienia oraz odpoczynku. Na to duży wpływ ma aranżacja przestrzeni, wpisująca się w harmonię oraz spokój.
Inspiracje na dom w stylu wiejskim pochodzą z tradycji jak i przyrody. Można zauważyć podobieństwo do dawnych chłopskich chat czy szlacheckich dworków. A dodatkowo kolorystyka przestrzeni współgra z przyrodą, dlatego typowe dla tego stylu są podłogi w kolorze naturalnego drewna, jasne ściany, wiele drewnianych dodatków oraz zapierające dech w piersiach widoki za oknem.
Cechy charakterystyczne stylu wiejskiego
Drewniane elementy
Stropy z belek, podłogi, meble – w wiejskim domu musi znaleźć się wiele elementów z drewnianym motywem. Warto wybrać podłogę w kolorze drewna z idealnie podkreślonymi słojami. Decydując się na panele do salonu, dobrze więc postawić na te inspirowane pięknem natury, jak panele podłogowe Weninger z kolekcji Smart XL o dębowych dekorach: Cabello, Caracas, Rosario i Primera.
W kuchni czy przedpokoju, gdzie liczy się wytrzymałość i wodoodporność, również nie trzeba rezygnować z drewnianych motywów. Dostępne w sprzedaży panele winylowe Ideal staną się świetnym zamiennikiem dla płytek ceramicznych. Nie tylko dostępne są one we wzorach imitujących drewnianą deskę, ale również w odróżnieniu od kafelek są ciepłe i przyjemne w dotyku, co sprzyja sielskiej atmosferze wiejskiego domu. Łącz nowoczesność ze stylem rustykalnym, tworząc niepowtarzalne, eklektyczne aranżacje.
Kolorystyka
W domach w stylu wiejskim jest piękny widok za oknem, a w środku znajduje się silny akcent na drewniane elementy, dlatego ściany powinny mieć spokojniejszą kolorystykę. W takich aranżacjach warto postawić na biel, jasny brąz albo delikatne pastele. Ciekawym dodatkami będą ornamenty kojarzące się z przyrodą – kwiatowe, roślinne elementy mogą pojawić się na płytkach w kuchni, meblach oraz poduszkach. Można powiesić również własnoręcznie wykonane wianki ze ściętych kwiatów czy ususzone zioła.
Odnowione meble
Urządzając dom w stylu wiejskim, szukaj mebli w różnorodnych miejscach. Na początku sprawdź, czy ktoś z Twojej rodziny nie ma w piwnicy starych mebli, którym można dać drugie życie. Idealnym miejscem do wyszukania mebli są komisy z rzeczami używanymi do domu. Można tam znaleźć nie tylko stoły i krzesła, ale również meble kuchenne. A proces odnawiania możesz wykonać własnoręcznie i zdecydować, jak ostatecznie meble będą się prezentować. Wybierając panele do salonu, zwróć uwagę na to, by dobrze współgrały z wymarzonymi meblami.
Przytulny kominek
Trudno wyobrazić sobie domek wiejski bez przyjemnego zapachu palonego, suchego drewna, trzaskającego w kominku. Kominek oprócz tego, że ociepla cała przestrzeń, to również tworzy idealną atmosferę do długich rozmów oraz relaksu. Możesz postawić na tradycyjny ceglany kominek, który jest reprezentatywny dla całego salonu albo tańszą tzw. kozę, która również sprawdzi się w tej aranżacji i nada jej wyjątkowy nastrój.