Światła mijania – ważne informacje dla każdego kierowcy

Każda osoba ucząca się do egzaminu na prawo jazdy ma w swoich materiałach informacje dotyczące wyposażenia pojazdów. Do akcesoriów znajdujących się w samochodach należą między innymi światła mijania.

Światła mijania – definicja

Światła mijania, inaczej zwane światłami krótkimi stanowią wyposażenie każdego pojazd silnikowego. Są one montowane w samochodach w celu oświetlania drogi, którą w danym momencie porusza się pojazd.

Najważniejsze aspekty dotyczące świateł mijania

Wiadomo, że posiadanie włączonych świateł mijania zwiększa bezpieczeństwo na drogach.

Każdy kierowca powinien wiedzieć, w jakim cel są one montowane w pojazdach oraz jak wyglądają. Otóż tak zwane krótkie światła umiejscowione są z przodu pojazdu, z czego można wywnioskować, że ich włączenie oznacza oświetlenie drogi w trakcie jazdy.

Zgodnie z obowiązującym prawem drogowym, pojazd porusza poruszający się po drogach obowiązkowo powinien mieć włączone światła mijania przez całą dobę. Skąd wiadomo, że światła samochodowe zostały włączone? Świadczy o tym zapalona zielona kontrolka na kokpicie. W każdym pojeździe silnikowym symbol krótkich świateł jest taki sam. Kontrolka ta, to obrys reflektora z ukośnymi kreskami skierowanymi w dół odchodzącymi od światła. Można sobie wyobrazić, że ich symbol oznacza, iż kierowca jadący z przeciwka przy włączonych światłach mijania nie jest przez drugiego kierowcę oślepiany.

Jak ustawić światła mijania w samochodzie?

Aby mieć pewność, że światła mijania są prawidłowo ustawione, najlepiej udać się do najbliższej stacji kontroli pojazdu. Każda stacja diagnostyczna wyposażona jest w maszynę, która ustawia światła samochodowe. Oczywiście, jeżeli nie mamy możliwości udania się do stacji, a dokonaliśmy wymiany żarówki, to pojazdy wyposażone są w pokrętła do regulacji wysokości świateł.

Przy ustawianiu żarówek ważne jest, by oświetlały one drogę na co najmniej 40 m. Istotną kwestią jest również asymetryczność lamp. Otóż światło mijania znajdujące się z prawej strony pojazdu powinno być ustawione wyżej niż lewe. Dzięki takiemu ustawieniu świateł mijania, kierowcy jadący z przeciwka nie są oślepiani, natomiast pobocze jest lepiej widoczne.

Do świateł mijania montowane są żarówki halogenowe uzależnione od modelu pojazdu. Mogą to być żarówki typu: H1, H2, HB3, H4, HB4, HB5, H7, H9 i H11.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj