Profilaktyka ginekologii onkologicznej
Profilaktyka ginekologii onkologicznej

Nowotwory ginekologiczne żeńskich narządów płciowych są najczęściej występującymi nowotworami wśród kobiet, dlatego też bardzo ważna jest profilaktyka skupiająca się na wykonywaniu regularnych badań ginekologicznych, w tym cytologii, USG przez pochwę i USG piersi a w razie potrzeby badań uzupełniających.

Czym zajmuje się ginekologia onkologiczna?

Ginekologia onkologiczna jak sama nazwa wskazuje, jest dziedziną medycyny specjalizującą się w diagnozowaniu i leczeniu nowotworowych schorzeń ginekologicznych, a także obserwacją po terapii. Do najczęściej występujących schorzeń z zakresu ginekologii zalicza się m.in.:
– mięśniaki macicy,
– torbiele jajników i torbiele okołojajowodowe,
– polipy szyjki i trzonu macicy

– rozrost endometrium i rak trzonu macicy (endometrium),
– stany przednowotworowe szyjki macicy,
– rak szyjki macicy, jajnika, jajowodów,
– choroby nowotworowe gruczołów sutkowych

Ginekologia onkologiczna – badania profilaktyczne

Regularne badania okresowe pozwalają na wczesne wykrycie chorób nowotworowych, co znacznie zwiększa szanse pacjentki na całkowite wyleczenie. Jest to szczególnie istotne w przypadku kobiet z tzw. grupy ryzyka, do której zaliczają się kobiety młode po 30 roku życia oraz kobiety w okresie pozarozrodczym.

Do grupy podstawowych badań ginekologicznych wykorzystywanych do diagnostyki schorzeń nowotworowych żeńskich narządów płciowych zalicza się:

  • cytologię – badanie pozwala na mikroskopijną ocenę nabłonka pokrywającego szyjkę macicy, celem wykrycia ewentualnych zmian nowotworowych wskazujących na rozwój nowotworu. Zaleca się, aby każda kobieta po ukończeniu 25 roku życia wykonywała cytologię co najmniej raz na trzy lata a najlepiej raz na rok.
  • USG ginekologiczne – badanie umożliwia ocenę zmian zachodzących w macicy oraz przydatkach. Pozwala na wykrycie m.in. mięśniaków macicy i torbieli jajników. Badanie jest w pełni bezbolesne i bezpieczne, trwa zaledwie 20 minut.
  • kolposkopię – dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy, co zwiększa skuteczność podjętego leczenia. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się specjalne urządzenie, które umożliwia lekarzowi ocenę powierzchni szyjki macicy oraz jej dolnego kanału, a także sromu i pochwy.

Badania profilaktyczne z zakresu ginekologii onkologicznej można wykonać między innymi w Gabinety Lekarskie Łucka.

Wskazania do wizyty u ginekologa onkologicznego

Głównym wskazaniem do wizyty u specjalisty są:
– niepokojące dolegliwości bólowe,
– nieprawidłowe wydzieliny i zapachy z dróg rodnych
– krwawienie pozamiesiączkowe,
– krwawienie po menopauzie.

W przypadku pojawienia jakichkolwiek niepokojących symptomów należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza ginekologa celem ustalenia przyczyn występujących dolegliwości. W sytuacji wykrycia znamion choroby nowotworowej konieczne jest skonsultowanie się z ginekologiem onkologiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj