Dla kobiety w ciąży, jak i jej partnera, pierwsze ruchy dziecka to nie lada przeżycie. Mama pierwsza czuje ruchy dziecka w swoim łonie, tata nieraz musi jeszcze trochę poczekać, aby były odczuwalne przez skórę.

Pierwsze ruchy w łonie matki to niezapomniane uczucie rozrastającej się rodziny. Pozwalają doświadczyć więzi i komunikacji z dzieckiem, a jednocześnie są sygnałem, że ciąża może przebiegać w sposób prawidłowy.

Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka przez brzuch?

Czas pierwszych odczuć ruchowych przypada różnie, w zależności tego, przez którą ciąże przechodzi mama. Przyjmuje się, że niezależnie, która to ciąża, mam powinna czuć ruchy dziecka miedzy 16 a 21 tygodniem ciąży.

W pierwszej ciąży pierwsze ruchy odczuwalne są najczęściej w okolicach 20 tygodnia.

W drugiej i kolejnej ciąży, mama może czuć ruch dziecka w okolicach 18 tygodnia ciąży.

Ruch płodu łatwo pomylić z ruchem jelit, szczególnie przy pierwszej ciąży. Im bliżej porodu, tym różnice stają się bardziej odczuwalne, a nawet widoczne przez brzuch.

Jak sprawdzić, czy dziecko kopie?

Ruch dziecka w łonie matki to pewnego rodzaju komunikacja z rodzicami. Maluszek może zasygnalizować, kiedy nie śpi albo kiedy dopadła go czkawka. Ruch przez brzuch, widać szczególnie wtedy, kiedy dziecko zaczyna się przeciągać. Kiedy dziecko słucha rodziców, może w dość ruchliwy sposób odpowiadać kopniakami, dając znać o swojej obecności.

Kolejnym sposobem komunikacji z dzieckiem, jest głaskanie brzucha matki, można wówczas zauważyć, podążające za dłonią ruchy z wewnątrz brzucha.

Ruchy objawiają się uwypukleniami skóry brzusznej, co może być obserwowane nawet gołym okiem, szczególnie w końcowej fazie ciąży.

Około 32 tygodnia ciąży, ruchy stają się rzadsze, ale bardziej widoczne i odczuwalne. Ruchliwość dziecka, mama może odczuć nawet na żebrach.

Około 37 tygodnia ciąży, ruchliwość dziecka powraca. W trzecim trymestrze można zaobserwować pewien harmonogram u dziecka. Rytm aktywności nadają pory dnia, które dziecko odczuwa dzięki ruchowi.

czy dziecko kopie

Dlaczego wieczorem dziecko zaczyna się ruszać bardziej?

Kiedy za dnia mama dużo chodzi, dziecko w łonie jest bujane, przez naturalny pływ wód płodowych. To pierwotne przyzwyczajenie, które po urodzeniu nadal działa na malca uspokajająco.

Kiedy mama zacznie odpoczywać, zatrzymując się na dłuższy czas, bujanie dobiega końca, a maluszek zwiększa swoja aktywność. Można zaobserwować wzmożone ruchy dziecka, szczególnie między 21:00 a 1:00.

Jak zbadać prawidłową ruchliwość dziecka?

Od 30 tygodnia można ocenić ruchliwość dziecka, stosując metodę Cardiff i posiłkując się specjalną kartą ruchów płodu. Można z tej metody swobodnie korzystać w zaciszu swojego domu. Badanie polega na wpisywaniu do karty ilości ruchów dziecka. Metoda ta może być stosowana wówczas, kiedy nie istnieją przesłanki o nieprawidłowym rozwoju dziecka, stwierdzonym przez lekarza prowadzącego.

Metoda Cardiff polega na liczeniu aktywności ruchowych płodu, między godziną 9:00 a 21:00.

Prawidłowy wynik powinien oscylować wokół wartości 10, zakładając, że badanie trwa maksymalnie 12 godzin. Jeżeli dziecko wykona 10 ruchów w krótszym czasie, wówczas badanie uznaje się za zakończone, danego dnia. Ważne, aby po wykonaniu 10 ruchów zaznaczyć czas ostatniej aktywności kończącej badanie.

Jeżeli liczba ruchów w ciągu dnia jest mniejsza niż 10, należy badanie kontynuować w tym samym przedziale godzinowym, dnia następnego. Jeżeli sytuacja się powtórzy i w ciągu dwóch dnia mama nie odczuje 10 ruchów płodu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj