Hobby

Tapetowanie, czyli jak kłaść tapetę

Odświeżając ściany w mieszkaniach wiele osób decyduje się na położenie tapety. Okazuje się, że jest to szybszy sposób na ukończenie planowanego remontu.

Przygotowanie ścian do tapetowania

Przygotowanie ścian do tapetowania jest pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, by w dalszych etapach móc położyć wybraną przez siebie tapetę. Jest to niezwykle ważne, ponieważ położona tapeta na oczyszczonej ścianie jest trwalsza. Wiadomo, że podłoże musi być gładkie oraz suche, dlatego też istotne jest oczyścić ściany ze starej farby bądź tapety. I tak:

 • Ściany tynkowane i z płyt gipsowo-kartonowych – takie ściany należy pokryć szpachlówką gipsową lub preparatem gruntującym,
 • Ściany pomalowane – należy je umyć płynem do mycia ścian, a jeżeli są pomalowane farbą olejną, to dodatkowo trzeba takie ściany przetrzeć papierem ściernym,
 • Ściany ze starą tapetą – po odklejeniu starej tapety, jeżeli nie zeszła cała, to należy ją zwilżyć preparatem do odklejania tapet, który powinien pomóc przy skrobaniu tapety.

W tym kroku należy również pamiętać o odkręceniu kontaktów oraz gniazd. Niestety niektóre ściany po oczyszczeniu posiadają ubytki, które należy wyrównać masą szpachlową, a następnie zeszlifować wszelkie nierówności. Ostatnim etapem przygotowania ścian do tapetowania jest ich zagruntowanie emulsją gruntującą bądź rozcieńczonym z wodą klejem do tapet.

Rodzaje tapet

Obecnie na rynku znaleźć można wiele rodzajów tapet. Ich wybór zależy w szczególności od klienta, ale także od wnętrza, w którym ma być położona. Rozróżniamy następujące rodzaje tapet:

 • Papierowe

Wyróżniamy tapety papierowe jednowarstwowe lub dwuwarstwowe. Niestety jest to rodzaj tapety niezmywalnej. Tapety papierowe są tanie, a co się z tym wiąże mniej wytrzymałe. W szczególności polecane do sypialni.

 • Winylowe

Tapety winylowe składają się z dwóch warstw: wewnętrznej, która jest papierowa oraz zewnętrznej, która jest pokryta winylem. Jest ona zmywalna odporna na brud oraz tłuszcz. Decydując się na tapetę winylową mamy jeszcze do wyboru czy ma ona być płaska, czy spieniona. Tapeta winylowa płaska jak sama nazwa wskazuje jest gładka i posiada błyszczącą powłokę. Jeżeli chodzi o  tapetę winylową spienioną, to cechuje się ona tym, że jej powierzchnia nie jest gładka, dzięki czemu idealnie nadaje się na ściany, które mają nierówną powierzchnię. W szczególności polecane do łazienek oraz kuchni.

 • Z włókna szklanego

Udając się na zakupy tapet możemy natrafić również na tapety z włókna szklanego, które wyglądają jak płótno. Ten rodzaj tapety jest odporny na wodę oraz ogień. Ten rodzaj tapety ma swoje minusy oraz plusy. Minusem jest trudne usunięcie ze ściany, natomiast plusem jest to, że jest ona zmywalna oraz można ją malować winylową farbą. W szczególności tapety te polecane są w kuchni.

 • Raufazy

Jest to rodzaj tapety wypukłej, którą najczęściej zakłada się na nierówne ściany. Ten rodzaj tapety wykonany jest z papieru oraz włókien drzewnych. Niestety nie są one odporne na wodę, a co się z tym wiąże wilgoć. Raufazy można malować farbami akrylowymi.

 • Tekstylne

Tapety tekstylne składają się z dwóch warstw: papierowej lub flizelinowej, a także materiałowej. Jest to tapeta dekoracyjna. W szczególności polecana do salonu lub sypialni.

 • Korkowe

Ten typ tapety składa się z dwóch warstw: papierowej oraz korka. Ten rodzaj tapety ociepla wnętrze oraz je wycisza. W szczególności polecane są do łazienek oraz kuchni.

 • Fototapety

Jest to rodzaj tapety dekoracyjny. Może być fototapeta papierowa bądź flizelinowa.

 • Flizelinowe

Często zdarza się, że ściany mieszkań wykonane są z płyt gipskartonowych. Z myślą o tym rodzaju ścian wymyślono tapety flizelinowe, które składają się z włókien tekstylnych i celulozowych. Ten rodzaj tapety łatwo przykleić do ściany oraz łatwo taką tapetę usunąć. W szczególności polecana do salonu lub sypialni.

Rodzaje kleju do tapet

Każdy wie, że do klejenia tapety niezbędny jest właściwy klej. Tylko, czy każdy oferowany na rynku klej jest uniwersalny? Otóż nie. Okazuje się, że w sklepach znaleźć możemy kleje uniwersalne oraz specjalistyczne. Ważne, aby klej zakupić dopiero po wyborze rodzaju tapety. Poniżej przedstawiamy rodzaje klejów wraz z tapetami, do których one pasują:

 • Uniwersalny klej do tapet – nadaje się przykładowo do tapet papierowych, fototapet,
 • Klej do tapet specjalnych – nadaje się do tapet z włókna szklanego, winylowych, flizelinowych, raufaza.

Narzędzia do tapetowania

Jak w każdej wykonywanej pracy, również do klejenia tapety niezbędne jest użycie różnych narzędzi. Przed rozpoczęciem tapetowania należy zaopatrzyć się w następujące narzędzia do tapetowania:

 • Wiadro na klej,
 • Pędzel do nakładania kleju,
 • Wiadro z czystą wodą do mycia ścian oraz usuwania świeżego kleju,
 • Gąbka do mycia ścian oraz usuwania świeżego kleju,
 • Drabina,
 • Poziomica,
 • Ołówek,
 • Nożyczki,
 • Nóż,
 • Szpachelka,
 • Ścierka,
 • Wałek do dociskania tapety,
 • Szczotka do dociskania tapety,
 • Stół do tapetowania.

Jak położyć tapetę – krok po kroku

Mając już wybraną oraz zakupioną tapetę, a także dobrany do niej klej następuje etap kładzenia tapety. W zależności o rodzaju tapety mamy do wyboru dwie metody klejenia tapet:

 • Smarowanie tapety, którą następnie należy przykleić do ściany. Ta metoda stosowana jest przy większości rodzajów tapet: papierowych, winylowych, tekstylnych,
 • Smarowanie ściany, na którą należy przykleić tapetę. Jest to metoda, którą stosuje się dla tapet flizelinowych.

Posiadając tapety, które trzeba przed przyklejeniem do ściany posmarować, należy pamiętać o tym, że każda tapeta ma inne właściwości nasiąkliwości. Zatem przed nałożeniem kleju należy dokładnie przeczytać opis zakupionych tapet.

Mając posmarowaną tapetę, przed przyklejeniem jej do ściany należy poczekać 5-10 minut. Ważne, aby nie dopuścić do powstania kantu. Osoba klejąca tapetę powinna dobrze zapoznać się z instrukcją podaną na opakowaniu. W szczególności chodzi o to, by tapetować zgodnie z kierunkiem, który jest zaznaczony na rolce.

Każdorazowe klejenie tapet rozpoczyna się od okien oraz drzwi. Zanim położy się pierwszy arkusz tapety, na ścianie należy narysować pionową linię. To do niej należy przykleić pierwszy fragment. Aby móc dociąć fragment tapety, mierząc długość ściany należy dodać 5-10 cm zapasu, aby przy nierównej powierzchni nie zabrakło tapety. Klejenie tapety rozpoczyna się od górnej części ściany. Trzeba pamiętać o narzędziach, które są niezbędne do prawidłowego położenia tapety. Mowa tutaj o wałku bądź szczotce, których należy użyć do usunięcia pęcherzyków powietrza. Mając położony pierwszy arkusz, kolejne należy przykleić obok siebie, pamiętając by krawędzie na siebie nie nachodziły oraz by nie było pomiędzy nimi odstępów.

Klejenie tapet pod sufitem

Niezwykle ważne przy klejeniu tapety na ścianie jest zostawianie zapasu kilkucentymetrowego. Dzięki temu po położeniu tapety na wszystkich ścianach będzie można rozpocząć przycinanie tapety przy suficie. Należy to zrobić za pomocą poziomicy oraz nożyczek. Jeżeli obawiamy się, że widoczne będą nierówności można zakupić i zamontować listwy przysufitowe bądź ozdobne paski z tapet.

Proponowane posty

 • Zdrowie

Badania kliniczne – praca dla lekarza w Clinical Best Solutions

Jak ocenić, że nowa metoda leczenia jest nie tylko skuteczna, ale i nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia pacjentów? Nie byłoby to możliwe bez nowoczesnych badań klinicznych, które są wymagane przy każdym nowym leku wprowadzanym na rynek. Badania są oczywiście…

2 miesiące temu
 • Lifestyle

Jak pora roku wpływa na sposób pielęgnacji włosów

W pielęgnacji włosów istnieje wiele ważnych czynników wpływających na ich wygląd takich jak dieta, alergie, choroby, długość włosów, kolor włosów, a jednym z nich jest pora roku. Zmiany warunków atmosferycznych, temperatury i wilgotności powietrza mają znaczący wpływ na ogólny wygląd…

2 miesiące temu
 • Finanse

Na co przyznawany jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to kluczowy instrument inwestycji na rynku nieruchomości, stanowiący długoterminowe zobowiązanie finansowe, które pozwala na sfinansowanie zakupu nieruchomości przy jednoczesnym rozłożeniu spłaty na wiele lat. Narzędzie to daje możliwość kupna mieszkania czy domu lub dokonania inwestycji przekraczającej nasze możliwości…

4 miesiące temu
 • Zdrowie

Aparaty słuchowe w Poznaniu: Technologiczne nowinki i dostępność dla mieszkańców

Zauważasz u siebie pogorszenie słuchu? Koniecznie udaj się na badanie, podczas którego technik protetyk oceni, czy powinieneś nosić aparat słuchowy. W naszym tekście przeczytasz o nowoczesnych modelach, które posiadają różne funkcje. Czym jeden aparat może różnić się od drugiego? Co…

6 miesięcy temu
 • Hobby

Jakie ciekawe kursy hobbystyczne warto rozważyć?

W dobie pędzącej codzienności, znajdowanie czasu na rozwijanie własnych pasji i zainteresowań jest szczególnie ważne. Kursy i szkolenia hobbystyczne pozwalają połączyć zdobywanie nowych umiejętności z relaksem i nawiązywaniem znajomości. Czy to wybierasz się na kurs rysunku, fotografii, czy nauki gry…

8 miesięcy temu
 • Tech

Konserwacja metalowego ogrodzenia – 5 popularnych błędów

Wielu z nas marzy o pięknym ogrodzie, który jest nie tylko miejscem relaksu, ale również wizytówką domu. Jeden z ważniejszych elementów aranżacji takiej przestrzeni to ogrodzenie. Pełni ono zarówno funkcję estetyczną, jak i ochronną. Niezależnie od rodzaju ogrodzenia, konserwacja przy…

11 miesięcy temu

Strona Lifestylee.pl wykorzystuje pliki Cookies. Korzystając z witryny akceptujesz politykę Cookies