Zdrowie

Z okularami na nosie. Nowy raport nie tylko o wzroku Polaków

Jak często odwiedzamy okulistę? Ile kosztują nas nowe oprawki? I czy okularników mamy za nieatrakcyjnych kujonów? Na te i inne pytania odpowiada najnowszy raport przygotowany przez sklep wOkularach.pl.

Badanie “Raport o okularach Polaków. Jak je nosimy, kupujemy i co dla nas znaczą?” wykazało, że swój wzrok staramy się badać dość regularnie. Więcej niż połowa respondentów u okulisty bywa co 2-3 lata, zaś co czwarty Polak sprawdza zdrowie oczu raz do roku – dominują tu głównie seniorzy.

Wśród osób używających okularów na co dzień, 62 proc. pierwszy raz założyło okulary na nos w wieku przed 22. rokiem życia. Niemal tyle samo (61 proc.) twierdzi, że oprawki stały się nieodłączną częścią ich wizerunku.

“Okulary są częścią mnie: zapominam, że je noszę. Tak bardzo się przyzwyczaiłam, że na własnym ślubie byłam w okularach, chociaż wszyscy sugerowali, że wygodniej będzie w soczewkach.” – mówi jedna z ankietowanych.

Polacy w okularach

Nie zawsze jednak tak łatwo było się pogodzić z tym dodatkowym elementem. Niektórzy ankietowani przyznali, że noszenie okularów w dzieciństwie wiązało się przykrymi doświadczeniami i utrudniało codzienne funkcjonowanie. Mowa tu przede wszystkim o wyśmiewaniu przez rówieśników, obniżonej samoocenie i niedogodnościach przy aktywności fizycznej, np. na zajęciach wf-u. 

Mimo tego, z wiekiem nasz stosunek do okularów zmienia się na lepsze, o czym mówi cytowana w raporcie psycholog Monika Kotlarek: “Na początku na pewno trudno jest się przyzwyczaić do noszenia okularów, ale z czasem jest to o wiele łatwiejsze. W końcu sami dostrzegamy, że okulary stają się częścią nas i po prostu zaczynamy siebie w nich lubić”.

Zakup okularów

Ile kosztują nas nowe okulary? Najczęściej wizyta u optyka wiąże się z koniecznością wydania znacznej kwoty. Ponad połowę respondentów nowe oprawki kosztowały powyżej 500 zł. O wiele tańsze okazały się okulary przeciwsłoneczne. 50 proc. ankietowanych wydało na nie poniżej 100 zł, zaś co trzeci ankietowany zmieścił się w przedziale 100-299 zł.

Być może na ceny wpływa znajomość marek funkcjonująca w świadomości Polaków. Dominują tu bowiem brandy luksusowe, spośród których zdecydowanie najwięcej osób kojarzy amerykańskiego Ray-Bana. Dalej uplasowały się takie marki jak m.in. Gucci, Prada czy Polaroid. Co ciekawe, w salonie optycznym to kobiety częściej kierują się ceną – dla panów bardziej istotna pozostaje zaś jakość wykonania i funkcjonalność.

Podsumowanie

Polacy w trakcie zakupów pozostają także konserwatystami: zdecydowana większość nadal kupuje okulary w stacjonarnych salonach, zwłaszcza jeśli chodzi o noszone na co dzień oprawki korekcyjne. O popularności tradycyjnej formy zakupów decyduje głównie możliwość przymierzenia okularów na miejscu i dopasowania ich do kształtu twarzy. Z drugiej strony sklepy internetowe zyskują popularność, gdy chodzi o zakup okularów przeciwsłonecznych (27 proc. odpowiedzi).

Pełna treść “Raportu o okularach Polaków” dostępna jest pod adresem:
www.wokularach.pl/raport-o-okularach-polakow

Proponowane posty

  • Zdrowie

Nawilżacze powietrza i osuszacze zapobiegające problemom z drogami oddechowymi

Jakość powietrza w naszych wnętrzach ma bezpośredni wpływ na nasze codzienne samopoczucie oraz zdrowie. Unoszący się w powietrzu kurz, roztocza oraz innego typu pyły są niezwykle szkodliwe, powodować mogą bowiem poważne schorzenia dróg oddechowych. Nawilżacze powietrza z funkcją oczyszczania powinny…

3 miesiące temu
  • Lifestyle

Parking w Krakowie – możliwości i koszty parkowania w mieście Kraka

Kraków należy do grona największych miast w Polsce. Stolica Kraka jest zamieszkiwana przez dużą liczbę mieszkańców, a prawie każdy z nich posiada samochód osobowy. W związku z tym natężenie ruchu w Krakowie jest bardzo duże, a to ma wpływ na…

4 miesiące temu
  • Tech

Wydajny i niezawodny dysk SAS

Wyposażenie firmy w wysokiej jakości skuteczny sprzęt informatyczny to istotna rzecz, o której każdy przedsiębiorca powinien pamiętać. Niezależnie od tego, czy prowadzimy małą czy też dużą działalność, konieczne jest zaopatrzenie jej w urządzenia, które zadbają o bezpieczeństwo przechowywanych danych wewnętrznych…

4 miesiące temu
  • Lifestyle

Odpady niebezpieczne – czym są i jak sobie z nimi poradzić?

Odpady niebezpieczne to wszystkie ciecze, gazy i ciała stałe, które przy długotrwałym składowaniu mogą bardzo szkodliwie wpływać na organizm człowieka, zwierzęta i środowisko naturalne. Do tej grupy zalicza się głównie różnego rodzaju farby, rozpuszczalniki, kwasy i inne substancje chemiczne. Odpady…

5 miesięcy temu
  • Kobiety

Jak wzmocnić włosy po lecie? Poznajcie sprawdzone sposoby

Lato jest ulubioną porą roku dla wielu Polaków. Cóż, wysokie temperatury i suche powietrze nie mają jednak dobrego wpływu na nasze włosy, które stają się suche i jednocześnie puszą się. Często też latem zapominamy jak ważna jest ich pielęgnacja i…

5 miesięcy temu
  • Moto

Czym skleić felgi samochodowe i zabezpieczyć śruby?

Dla wielu osób samochód jest niezwykle ważny, ale nie tylko dlatego, że dojeżdża się nim do pracy, ale również z powodu sentymentu. Są osoby, które są po prostu miłośnikami motoryzacji. Tak jak wszystko samochód także może się psuć, zaś felgi…

5 miesięcy temu

Strona Lifestylee.pl wykorzystuje pliki Cookies. Korzystając z witryny akceptujesz politykę Cookies