Wizyta duszpasterska – jak przygotować się do kolędy

Co roku, w zasadzie w okresie od końca grudnia do początku lutego parafianie przygotowują się do nadchodzącej wizyty duszpasterskiej. Należy wiedzieć, że termin kolędy ustalany jest przez proboszcza danej parafii. Poniżej przedstawiamy informacje, które pozwolą każdej rodzinie w sposób właściwy przygotować się do nadchodzącej wizyty duszpasterskiej.

Wizyta duszpasterska – historia

Termin kolęda z języka łacińskiego określane jest jako Calendae i oznacza pierwszy dzień miesiąca. Kolęda to zwyczaj, który swój początek miał w średniowieczu. Wizyta duszpasterska to obyczaj nawiedzania przez księdza w okresie Bożego Narodzenia swoich parafian. Dawniej proboszcz odwiedzając rodziny miał obowiązek uczyć pacierza oraz zachęcać do czytania lektur religijnych. Duszpasterz był ubrany w komżę oraz stułę i zawsze miał ze sobą krzyż, a także relikwiarz. Obecnie zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego z 1983 roku, odbywanie wizyty duszpasterskiej jest obowiązkiem księdza. Proboszcz powinien nawiedzać rodziny oraz umacniać ich w Panu.

Wizyta duszpasterska – co przygotować?

Wiadomo, że do każdej wizyty, nie tylko duszpasterskiej należy się odpowiednio przygotować. Zatem co przygotować na kolędę? Otóż trzeba zaopatrzyć się w:

  • Biały obrus – którym nakryjemy stół,
  • Naczynie do święconej wody,
  • Święconą wodę – jeżeli jej nie mamy, to należy do naczynia nalać zwykłą wodę z kranu i po przyjściu proboszcza poprosić go, aby ją pobłogosławił,
  • Kropidło,
  • Krzyż,
  • Świeczniki ze świeczkami,
  • Biblię.

Ważne jest ustawienie przygotowanych na wizytę duszpasterską przedmiotów. Po pierwsze ważne jest ustawienie świeczek. Powinny być ustawione za naczyniem ze święconą wodą oraz kropidłem, przykładowo na równi z krzyżem. Chodzi o to, by duszpasterz miał łatwy dostęp do kropidła oraz wody święconej. Kolejną ważną sprawą jest zostawienie na stole wolnego miejsca na modlitewnik, który przynosi ze sobą ksiądz.

Wizyta duszpasterska – przebieg kolędy

Proboszcz po przybyciu do odwiedzanej rodziny wita wszystkich obecnych słowami „Pokój temu domowi.”, na co domownicy mu odpowiadają „I wszystkim jego mieszkańcom”. Następnie rodzina wraz z duszpasterzem przechodzą do przygotowanego pomieszczenia, w którym przy zapalonych świeczkach rozpoczynają modlitwę „Ojcze nasz”. W niektórych probostwach po odmówieniu modlitwy następuje czytanie ewangelii. Po zakończeniu modlitwy jest błogosławieństwo. Każdy domownik jest pokropiony wodą święconą. Podczas tego obrzędu ksiądz wypowiada następujące słowa „Niech to mieszkanie i wszystkich w nim mieszkających błogosławi Bóg Ojciec i Syn i Duch Święty. Amen.”. Ostatnim etapem wizyty duszpasterskiej jest zaproszenie księdza do wspólnej rozmowy. Podczas konwersacji chodzi o to, by lepiej poznać siebie nawzajem. Po zakończeniu rozmowy następuje podziękowanie za wizytę duszpasterską oraz pożegnanie księdza. Warto również wiedzieć, że zgodnie z tradycją w domostwach, w których odbyła się wizyta duszpasterska, domownicy na drzwiach swoich mieszkań zapisują następujące litery ”C+M+B” oraz rok. Należy pamiętać, że nie oznaczają one inicjałów trzech króli, lecz jest to skrót łacińskich słów „Christus Mansionem Benedicat”, co oznacza „Chrystus Mieszkanie Błogosławi”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj