Szisza – jak działa

Niekiedy zastanawiamy się, co może nam pomóc w sytuacjach stresowych? Okazuje się, że znakomitym pomysłem na zrelaksowanie się jest szisza, czyli fajka wodna. Kilkanaście lat temu dostępna była jedynie w krajach arabskich. Obecnie znajdziemy ją nie tylko w szisza-barach, ale także w niektórych mieszkaniach.

Szisza – historia

Szisza, czyli fajka wodna powstała w XVI wieku. Wynalazł ją perski lekarz Hakim Abu’l-Fath Gilani. Z kart historycznych można wyczytać, że szisza powstała na pograniczu Pakistanu oraz Indii. Szisza poza określeniem fajki wodnej, zwana jest również nargilą, a to za sprawą tego, z czego początkowo była robiona, a mianowicie wykonywana była z kokosa. To właśnie perskie słowo narghile oznacza kokos. Co zatem oznacza słowo szisza? Otóż również jest to perskie słowo. Tłumacząc słowo shishe, wiemy, że chodzi o szkło, czyli naczynie, z którego obecnie jest wykonywana szisza.

W sziszy palono opium oraz haszysz, w późniejszym okresie tytoń oraz melasę beztytoniową. Według historii sziszę palili jedynie ludzie bogaci oraz intelektualiści. Obecnie sziszę palić mogą wszyscy, nie patrzy się na ich status społeczny.

Szisza – co to jest?

Szisza jest to inaczej fajka wodna. Innym jej określeniem jest wspomniana już wcześniej narghila i pod takim pojęciem znajdziemy ją w Turcji, Grecji, Izraelu, Iraku oraz Libanie. W krajach arabskich, ale nie tylko spotkać się można z nazwą hookah. Natomiast w Iranie na fajkę wodną mówi się galyan.

Szisza – budowa

Budowa sziszy jest prosta. Otóż składa się ona z:

  • Dzbana – jest to naczynie, do którego należy wlać wodę. Może być szklany, ceramiczny lub miedziany,
  • Korpusu – jest to metalowa rura, przez którą przepływa powietrze,
  • Cybucha – to naczynie, w którym kładzie się tytoń lub melasę beztytoniową. Jest on zawijany folią aluminiową, na którą kładzione są węgielki do sziszy,
  • Wężyka – może być ich kilka. Poprzez wężyk dym jest zaciągany do ust.

Jak palić sziszę?

Zanim rozpocznie się etap palenia sziszy, trzeba ją przygotować. Na początku należy wlać wodę do dzbana. Następnie do cybucha wkłada się tytoń lub melasę beztytoniową i owija się folią aluminiową. Ostatnim etapem przygotowania fajki wodnej jest położenie na folię aluminiową węgielków, które należy rozgrzać.

W wyniku rozgrzania tytoniu lub melasy beznikotynowej powstaje dym, który chłodzi się w wodzie. Osoby palące sziszę za pomocą wężyka zaciągają się powstałą parą. Fanatycy sziszy wiedzą, że należy wybrać tytoń lub melasę beztytoniową z dodatkiem różnych miąższów owocowych, przykładowo jest to miąższ jabłka, cytryn, winogron oraz wiśni. Dzięki temu dodatkowy po spaleniu sziszy w ustach nie ma się przykrego posmaku.

Szisza – zdrowie osoby palącej

Wiele osób zastanawia się, czy palenie sziszy jest zdrowe. Wiadomo, że tytoń uzależnia, zatem i palenie w sziszy tytoniu jest uzależniające. Niestety, osoby palące nikotynę mogą w przyszłości zachorować na raka płuc oraz choroby serca. Jednakże warto pamiętać o tym, że w fajce wodnej można również palić melasę beztytoniową. Jest to środek, który nie zawiera nikotyny, zatem jej palenie nie jest szkodliwe dla zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj