Spacer z psem, czyli coś czego możesz nie wiedzieć

Decydując się na zakup psa musimy wiedzieć, że potrzebuje on nieustannej opieki. Ze zwierzęciem jest jak z człowiekiem, codziennie trzeba go karmić, bawić się z nim oraz dbać o niego. Jedną z form opieki jest spacer. Spacer, który pozwoli szczeniakowi oraz dorosłemu psu się wybiegać, pooddychać świeżym powietrzem oraz spotkać z innymi zwierzętami.

Przepisy dotyczące wyprowadzania psów

Właściciele psów są na tyle przywiązani do nich, że uważają, iż one nikogo nie ugryzą. Każdemu może się wydawać, że bardzo dobrze zna swojego pupila, niestety nie zawsze tak jest. Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi o pogryzienia przez psa swojego właściciela. Dlatego też ważne jest przestrzeganie przepisów. Zgodnie z artykułem 10 a Ustawy o ochronie zwierząt w akapicie 3 właściciel udając się na spacer z psem powinien w taki sposób wyprowadzać psa, aby móc go kontrolować. Chodzi oczywiście o wyprowadzanie psa na smyczy oraz w kagańcu. „3. Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. 4. Zakaz, o którym mowa w ust. 3, nie dotyczy terenu prywatnego, jeżeli teren ten jest ogrodzony w sposób uniemożliwiający psu wyjście.” Oczywiście wiadomo, że przepisy te dotyczą spaceru na mieście lub w wiosce, w okolicy, w której są inni ludzie. Natomiast udając się na spacer na polanę, chcąc, aby pies się wybiegał można już go odpiąć od smyczy oraz zdjąć mu kaganiec. Właściciele psów powinni wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym Kodeksem wykroczeń, za stworzenie sytuacji niebezpiecznej dla życia bądź zdrowia człowieka, podlegać mogą karze ograniczenia wolności, nagany lub grzywny do 1 000 złotych (art. 77). Zatem ważne, aby pamiętać, że ustawa nakazuje właścicielowi, aby na spacerze ich pies był na smyczy oraz w kagańcu.

Kiedy pierwszy spacer z psem?

Termin pierwszego spaceru ze szczeniakiem lub psem podlega ciągłym dyskusjom. Zastanawiając się, kiedy powinien odbyć się pierwszy spacer, zadajemy to pytanie nie tylko samym sobie, ale też ludziom nas otaczającym. Otóż okazuje się, że pierwszy spacer z psem powinien odbyć się po dziesięciu dniach od dnia szczepienia. Chodzi o szczepienie, które jest wykonane w dwunastym tygodniu życia szczeniaka. Dlaczego w tym terminie? Chodzi o to, by szczepionka mogła się uaktywnić w organizmie. Kiedy pies wychodzi o spacer, ma do czynienia z odchodami innych zwierząt, w których jak wiadomo znajduje się wiele pasożytów niebezpiecznych dla szczeniaków.

Spacer z psem – przygotowanie

Każde wyjście na spacer wymaga przygotowania. Wiadomo, że uszykować się musi właściciel, jak i pies. Jak zatem przygotować swojego pupila na spacer? Na początku trzeba nauczyć szczeniaka lub psa chodzenia na smyczy. Najlepiej, aby przed pierwszym wyjściem na spacer zakładać mu smycz w domu i chodzić z nim tak przez chwilę. Po kilku dniach pies się do niej przyzwyczai i nie będzie na nią zwracać uwagi. Smycz zakładamy w domu, tak aby wychodząc na dwór lub na klatkę schodową miał już ją na sobie. Idąc na pierwsze spacery, niestety nie wiemy, jak nasz pies się zachowa. Dlatego też ważne jest posiadanie jakichś smakołyków, dzięki którym nie dopuścimy do sytuacji, w których nasz pupil będzie nas ciągnął za smycz. Przygotowując się do spaceru również powinniśmy pamiętać o kagańcu, który zakładamy również w domu.

Ile powinien trwać spacer z psem oraz jak często wychodzić z psem na spacer?

Decydując się na psa, każdy jest świadomy tego, że dochodzi kolejny obowiązek, jakim jest wychodzenie z psem na spacer. Odpowiadając na pytanie, jak często wychodzić z psem na spacer, powinniśmy wiedzieć, że w ciągu dnia trzeba z pupilem wyjść na 2 lub 3 spacery. Oczywiście podczas spaceru pies załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, ale nie tylko. Pies potrzebuje miejsca na wybieganie się oraz ma potrzebę spotkania się z innymi zwierzętami. Skoro wiemy już ile powinno być spacerów, to jeszcze pytanie ile powinien trwać spacer z psem? Otóż wiadomo, że jeden z nich powinien trwać dłużej niż pół godziny, natomiast pozostałe wyjścia wystarczy jak będą półgodzinne. Właściciele psów powinni również wiedzieć, że długość spaceru w głównej mierze uzależnione jest od rasy oraz wieku posiadanego psa. Są psy, które wymagają dużych przestrzeni, a są takie, którym wystarczy salon w mieszkaniu.

Rodzaje smyczy dla psów

Na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów smyczy dla psów. Wybierając smycz w szczególności należy kierować się wygodą dla psa oraz właściciela. Są również osoby, które brać będą pod uwagę również wygląd. Poniżej kilka przykładów smyczy, jakie można zakupić swojemu pupilowi:

  • Smycz klasyczna – wykonana jest ze skóry, materiału skóropodobnego, łańcuszka lub taśmy parcianej. Ten typ smyczy nie jest regulowany, jej długość wynosi około 120-150 centymetrów. Posiada rączkę do trzymania oraz karabińczyk, który jest przypinany do obroży lub szelek. Polecana dla wszystkich rodzajów psów.
  • Smycz regulowana – wykonana jest ze skóry, materiału skóropodobnego lub taśmy parcianej. Jak sama nazwa wskazuje jest ona regulowana poprzez posiadanie na obu końcach karabińczyków. Polecana dla wszystkich rodzajów psów.
  • Smycz automatyczna – wykonana z syntetycznej linki lub taśmy. Jest regulowana, zwija się do obudowy, która stanowi rączkę do trzymania. Jej długość może osiągać nawet 8 metrów. Polecana dla psów zdyscyplinowanych, które już potrafią chodzić na smyczy.
  • Smycz treningowa – wykonana z syntetycznej linki lub taśmy. Jej długość może osiągać około 10-15 metrów. Polecana dla psów, które są szkolone.

Rodzaje kagańców dla psów

Wiadomo, że zgodnie z ustawą pies musi posiadać kaganiec. Wybór odpowiedniego kagańca jest cięższy niż wybór smyczy. Trzeba brać pod uwagę komfort dla psa. Pies rośnie, więc jego pysk również z czasem jest większy. A wiadomo, że aby dobrze czuć się w kagańcu, pies musi mieć w nim swobodne ruchy. W sklepach możemy spotkać się z następującymi rodzajami kagańców:

  • Kaganiec metalowy – duża swoboda dla psa, jeżeli chodzi o oddychanie, ruszanie pyskiem oraz picie wody. Niestety jest ciężki i nie nadaje się na porę zimową, gdyż w ujemnej temperaturze może dojść do odmrożenia pyska.
  • Kaganiec materiałowy – jest lekki. Niestety pies w takim kagańcu nie może otworzyć pyskiem, zatem po dłuższym spacerze nie ma szans na napicie się wody. Wiadomo, że tak samo, jak ludzie, tak i psy mogą być uczulone na niektóre materiały, zatem nie wiadomo, czy pupil po założeniu takiego kagańca nie dostanie jakiegoś uczulenia.
  • Kaganiec skórzany – wygląda jak metalowy, czyli pies może swobodnie oddychać oraz ruszać pyskiem. Zaletą jest to, że jest lżejszy od metalowego i ze względu na materiał z którego jest wykonany nadaje się na ujemne temperatury. Wadą jest to, że skóra z czasem twardnieje i taki kaganiec trzeba co jakiś czas wymieniać.

Kaganiec z tworzywa sztucznego – podobnie jak w przypadku kagańca metalowego oraz skórzanego pies może w nim swobodnie oddychać, a także ruszać pyskiem. Minusem jest trwałość, niestety materiał z którego jest wykonany jest mniej wytrzymały niż metal, czy skóra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj