Zdrowie

Poznaj nasze sposoby na nadwrażliwość zębów!

Nadwrażliwość zębów to schorzenie, które objawia się ostrym, kłującym bólem zębów, np. po zjedzeniu czegoś zimnego, gorącego, podczas wdychania przez usta zimnego powietrza albo podczas szczotkowania zębów. Takich dolegliwości nie można lekceważyć – nadwrażliwość zębów wymaga specjalistycznego leczenia, zarówno w warunkach domowych, jak i w gabinecie stomatologicznym.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów,
  • w jaki sposób objawia się nadwrażliwość zębów,
  • czy istnieje skuteczny lek na nadwrażliwość zębów.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, czynniki chemiczne lub mechaniczne to bardzo szeroko rozpowszechniony problem. Według różnych badań dotyczy ona od 8 do nawet 30% światowej populacji, choć najczęściej występuje ona u osób po 30. roku życia, zazwyczaj z chorobami przyzębia lub zmianami w tkankach twardych zębów pochodzenia niepróchnicowego.

Nadwrażliwość zębów – przyczyny

Nadwrażliwość zębów rozwija się dwuetapowo – najpierw dochodzi do odsłonięcia zębiny, a następnie do otwarcia zewnętrznych ujść kanalików zębinowych. Są one bardzo silnie unerwione, przez co kontakt z czynnikami drażniącymi wywołuje ostry, kłujący ból.

Przyczyny rozwoju nadwrażliwości nie zostały jak dotąd jednoznacznie ustalone. Jest wiele czynników, które mogą mieć wpływ na jej występowanie. Zalicza się do nich:

  • nieleczone choroby przyzębia,
  • ubytki tkanek twardych zębów niepróchnicowego pochodzenia (abrazja, atrycja, erozja),
  • długotrwałe stosowanie past wybielających zawierających duże ilości środków ściernych,
  • nieprawidłowa higiena stomatologiczna (zbyt mocne szczotkowanie zębów, używanie szczoteczki z bardzo twardym włosiem),
  • zaburzenia wydzielania śliny.

Nadwrażliwość zębów – ciągły ból tylko w skrajnych przypadkach

Charakterystycznym objawem nadwrażliwości zębów, odróżniającym ją np. od bólu w przebiegu próchnicy, jest to, że dolegliwości pojawiają się u pacjenta w ściśle określonych okolicznościach, w zależności od tego, jaki czynnik działa w danej chwili na kanaliki zębinowe. Ból może więc występować np. podczas jedzenia lodów, picia gorących napojów albo kwaśnych soków owocowych, podczas lekkiego pukania w szkliwo albo podczas szczotkowania. Ma on charakter ostry, kłujący, przeszywający, ale dość szybko mija. Ciągły ból występuje jedynie w skrajnych przypadkach nadwrażliwości.

Co na nadwrażliwość zębów? Leczenie domowe

Nawet silna nadwrażliwość zębów w pierwszej kolejności wymaga odpowiedniego postępowania domowego. Pacjentowi zaleca się wyeliminowanie czynnika, który wywołuje objawy nadwrażliwości, np. spożywanie pokarmów i napojów w temperaturze pokojowej, lub ograniczenie ekspozycji na ten czynnik.

Kolejna kwestia to prawidłowa higiena jamy ustnej. Zalecane jest szczotkowanie zębów przy zastosowaniu technik, które nie wpływają destrukcyjnie na szkliwo, a dodatkowo – z zachowaniem umiaru w nacisku szczoteczką na zęby. Stosowana na co dzień szczoteczka powinna mieć miękkie włosie.

Ważny jest dobór odpowiednich środków do higieny jamy ustnej. Pasta na nadwrażliwość powinna zamykać kanaliki zębinowe oraz zmniejszać wrażliwość nerwów na działanie czynników zewnętrznych. Może zawierać większe niż zazwyczaj ilości fluoru, wapń, sole glinu, żelaza, potasu i cynku oraz aldehyd glutarowy.

Nadwrażliwość zębów – jak leczyć w gabinecie?

Jeśli wdrożone leczenie domowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów, nadwrażliwość zębów leczy stomatolog. Może on zastosować specjalistyczne preparaty do profesjonalnego znoszenia nadwrażliwości, wykonać leczenie zachowawcze zębów (wypełnienie ubytku szkliwa, np. przy pomocy materiału kompozytowego), a w najcięższych przypadkach – przeprowadzić dewitalizację miazgi oraz leczenie kanałowe. Jeśli podejrzewa się, że nadwrażliwość zębów ma związek z czynnikami ogólnoustrojowymi, konieczna może być konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu.

Źródła:

https://www.mp.pl/

www.dentalforum.ump.edu.pl

Proponowane posty

  • Hobby

Jakie ciekawe kursy hobbystyczne warto rozważyć?

W dobie pędzącej codzienności, znajdowanie czasu na rozwijanie własnych pasji i zainteresowań jest szczególnie ważne. Kursy i szkolenia hobbystyczne pozwalają połączyć zdobywanie nowych umiejętności z relaksem i nawiązywaniem znajomości. Czy to wybierasz się na kurs rysunku, fotografii, czy nauki gry…

2 miesiące temu
  • Tech

Konserwacja metalowego ogrodzenia – 5 popularnych błędów

Wielu z nas marzy o pięknym ogrodzie, który jest nie tylko miejscem relaksu, ale również wizytówką domu. Jeden z ważniejszych elementów aranżacji takiej przestrzeni to ogrodzenie. Pełni ono zarówno funkcję estetyczną, jak i ochronną. Niezależnie od rodzaju ogrodzenia, konserwacja przy…

5 miesięcy temu
  • Lifestyle

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży – jak to działa i co warto wiedzieć przed zakupem polisy?

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży to dodatkowa polisa, która zapewnia ochronę finansową w przypadku konieczności odwołania planowanej podróży. Jeśli z różnych powodów nie możesz ruszyć w drogę, to ubezpieczenie może pomóc Ci odzyskać część lub całość poniesionych kosztów. Oto kilka…

6 miesięcy temu
  • Tech

Jak można oczyścić powietrze w domu lub mieszkaniu?

Przed tygodniem czytałeś bardzo ciekawy wpis na temat tego zagadnienia? Nie da się ukryć, że na terenie każdego domu lub mieszkania znajdują się przeróżne alergeny. Czy są one groźne? Jak z nimi walczyć? Regularnie sprzątasz swój dom lub mieszkanie? Nie…

9 miesięcy temu
  • Zdrowie

Nawilżacze powietrza i osuszacze zapobiegające problemom z drogami oddechowymi

Jakość powietrza w naszych wnętrzach ma bezpośredni wpływ na nasze codzienne samopoczucie oraz zdrowie. Unoszący się w powietrzu kurz, roztocza oraz innego typu pyły są niezwykle szkodliwe, powodować mogą bowiem poważne schorzenia dróg oddechowych. Nawilżacze powietrza z funkcją oczyszczania powinny…

1 rok temu
  • Lifestyle

Parking w Krakowie – możliwości i koszty parkowania w mieście Kraka

Kraków należy do grona największych miast w Polsce. Stolica Kraka jest zamieszkiwana przez dużą liczbę mieszkańców, a prawie każdy z nich posiada samochód osobowy. W związku z tym natężenie ruchu w Krakowie jest bardzo duże, a to ma wpływ na…

1 rok temu

Strona Lifestylee.pl wykorzystuje pliki Cookies. Korzystając z witryny akceptujesz politykę Cookies