Kiedy zrobić test ciążowy

Kobieta starająca się o dziecko bądź mająca objawy ciąży przed udaniem się na wizytę do specjalisty w dziedzinie ginekologii ma możliwość sprawdzenia, czy faktycznie jest w ciąży. Niekiedy zdarza się, że spóźniająca się miesiączka, czy też pojawiające się nudności nie są oznaką bycia w ciąży, a jedynie skutkiem stresu. Dlatego też wychodząc naprzeciw kobietom wynaleziono testy ciążowe.

Test ciążowy – definicja

Testem ciążowym nazwany jest test, który wykrywa hCG, czyli produkowaną przez komórki trofoblastu gonadotropinę kosmówkową. W momencie jej pojawienia się mamy przypuszczenie, że w błonie śluzowej macicy zagnieździło się jajo płodowe. Sprawdzenie to odbywa się siedem dni po zapłodnieniu, ponieważ po tym czasie wiadomo, że poziom hCG wzrasta. Zatem celem testu jest potwierdzenie bądź wykluczenie ciąży.

Rodzaje testów ciążowych

Kobieta planująca wykonać test ciążowy ma do wyboru trzy rodzaje:

  • Domowy test ciążowy,
  • Laboratoryjny test moczu,
  • Laboratoryjny test krwi.

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy zrobić test ciążowy? Termin na jego wykonanie uzależniony jest od typu testu, które szerzej omówione są poniżej.

Jeżeli chodzi o pierwszy typ testu, czyli domowy test ciążowy, który zakupić można w aptece, to jest on na tyle wygodny, że można go wykonać w domu i na wynik oczekuje się kilka minut. Testy ciążowe wykonywane w domu mogą mieć różną czułość:

  • mniejszą od 500 IU/l – przy takim rodzaju testu wynik dodatni można spodziewać się 10 dni po zapłodnieniu, czyli jeżeli kobieta ma regularne 28-dniowe cykle, to wykonanie testu może odbyć się 4 dni przed kolejną miesiączką,
  • 500 – 800 IU/l – wybierając taki rodzaj testu ciążowego, dodatni wynik możemy sprawdzić w dniu spodziewanej miesiączki – jest to okres 14 dni od czasu zapłodnienia,
  • Wyższą od 800 IU/l – jest to trzeci rodzaj czułości testu ciążowego, w tym przypadku dodatni wynik można sprawdzić po 3 tygodniach od zapłodnienia, czyli 7 dni po spodziewanej miesiączce.

Niestety testy te nie są w 100% skuteczne. Jeżeli wynik test ciążowego będzie ujemny, to należy go powtórzyć po około 1-2 tygodniach.

Drugi oraz trzeci rodzaj test jak sama nazwa wskazuje należy wykonać w laboratorium. Są to testy, które dają 100% skuteczność. Oczywiście, aby wykonać te testy należy udać się do laboratorium, ale dodatni wynik można już sprawdzić po tygodniu od momentu zapłodnienia.

Jak wykonać test ciążowy i kiedy wynik jest pozytywny?

Zanim kobieta wykona test ciążowy powinna pamiętać, by dzień przed planowanym badaniem nie piła za dużo płynów. Test ciążowy najlepiej wykonać rano, gdyż o tej porze dnia stężenie hCG jest najwyższe.

Każdy domowy test ciążowy zakupiony w aptece posiada instrukcję dotyczącą postępowania podczas wykonania badania. Dlatego też przed testem warto zapoznać się z załączoną instrukcją. Badanie wykonywane jest z moczu. Zatem należy zebrać mocz do pojemnika i w przypadku testu płytkowego należy pipetką nakropić miejsce wskazane w teściem, natomiast w przypadku testu paskowego należy dołączony pasek zanurzyć w moczu. Na rynku dostępne są również testy ciążowe strumieniowe, których wykonanie jest najszybsze. Wystarczy oddać mocz na końcówkę absorbującą. Kiedy wynik testu ciążowego jest pozytywny? Otóż w momencie pojawienia się na teście dwóch kresek.

Jeżeli chodzi o testy ciążowe laboratoryjne to do ich wykonania potrzebna na próbka moczu bądź pobrana krew. Jeżeli chodzi o dostarczenie moczu, to powinien znajdować się w pojemniku do moczu zakupionym w aptece. Ważne, aby oddać mocz w dniu przekazania go do badania, najlepiej jakby był on oddany po przebudzeniu. Jeżeli chodzi o pozytywny wynik testu ciążowego, to można go określić na podstawie wzrost poziomu hCG. Wartości hCG dla każdego tygodnia ciąży przedstawiają się następująco:

  • od 7 dnia do 3 tygodnia po owulacji = mniej niż 5 IU/l,
  • 3 tydzień ciąży – 5-50 IU/l,
  • 4 tydzień ciąży – 4-426 IU/l,
  • 5 tydzień ciąży – 19-7 340 IU/l,
  • 6 tydzień ciąży – 1 080-56 500 IU/l,
  • 7-8 tydzień ciąży – 7 650-229 000 IU/l,
  • 9-12 tydzień ciąży – 25 700-288 000 IU/l,
  • 13-16 tydzień ciąży – 13 300-254 000 IU/l,
  • 17-24 tydzień ciąży – 4 060-165 400 IU/l,

25-40 tydzień ciąży – 3 640-117 000 IU/l.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj