Jaki telewizor do salonu 40m2?

Wysoka jakość obrazu, przestrzenny dźwięk oraz nowoczesny design, to cechy, jakie bierzemy pod uwagę, kupując nowy odbiornik telewizyjny. Niektórzy decydują się na stworzenie prawdziwych kin domowych, wybierając modele telewizorów znacznych rozmiarów. Czy to dobre rozwiązanie? Niestety nie, ponieważ przekątna ekranu odbiornika powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia, a przede wszystkim do odległości od miejsca, w którym zwykle oglądamy telewizję.

Przekątna ekranu

Trudno jednoznacznie wskazać, jaka przekątna ekranu będzie najlepsza w salonie o powierzchni 40 metrów kwadratowych, gdyż wielkość telewizora nie zależy od powierzchni. Czynnikiem wpływającym na rozmiar odbiornika jest wspomniana wcześniej odległość od miejsca, w którym chcemy oglądać telewizję. Istotna jest także rozdzielczość ekranu, inną wielkość bowiem należy zastosować w przypadku telewizorów Full HD, a inną przy 4K. Jak określić ile cali powinien mieć telewizor?

Prostym przelicznikiem, pozwalającym wskazać precyzyjnie wielkość telewizora, jest przyjęcie, że na każdy cal przypada 4,2 centymetra – telewizory Full HD oraz 2,1 centymetra w przypadku telewizorów 4K. Dokonajmy przykładowych obliczeń. Odległość od odbiornika do miejsca, w którym zwykle siedzimy, wynosi 2 metry, czyli 200 centymetrów. Skoro na 1 cal przypada 4,2 centymetra, powinniśmy kupić odbiornik o maksymalnej przekątnej 47 cali w przypadku technologii Full HD lub nawet 95 cali, gdy decydujemy się na odbiornik 4K.

Nie tylko obraz się liczy

Należy również pamiętać, że na istotne parametry odbiornika wpływa także dźwięk oraz funkcje dodatkowe. Warto więc kupić telewizor wyposażony w technologię dźwięku przestrzennego. Gdy jednak wybrany model nie posiada tej opcji, można zdecydować się na dodatkowy zestaw głośników, w czym pomogą kredyty pozabankowe. Inną bardzo ważną kwestią jest opcja smart. Na czym polega i dlaczego warto kupić telewizor, który można podłączyć do internetu?

Odbiorniki smart umożliwiają korzystanie z wielu aplikacji sieciowych, które instaluje się podobnie jak w smartfonach. Wystarczy podłączenie do internetu, by popularne serwisy filmowe znalazły się na naszych telewizorach. To ogromne ułatwienie, gdyż chcąc obejrzeć na przykład kolejny odcinek ulubionego vloga, możecie to zrobić na telewizorze, bez konieczności podłączania do niego komputera. Istotna jest także szeroka oferta rozrywki dla dzieci, czyli gier oraz bajek, które również z łatwością zainstalujecie na odbiorniku.

Projektor

Ogromną popularnością wśród miłośników minimalizmu cieszą się projektory, wyświetlające obraz na ścianie. To idealne rozwiązanie w nowoczesnych salonach, w których dodatkowy telewizor mógłby zakłócić zaprojektowaną harmonię estetyczną. Projektory sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie ściany pomalowane są jednolicie na kolor biały. Nie ma jednak przeszkód, aby dokupić, z pomocą kredytów pozabankowych, opuszczany automatycznie ekran. Projektor montuje się zwykle na suficie, a jego obsługa jest w pełni zdalna, za pomocą dedykowanych aplikacji czy tradycyjnego pilota.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here