Jak zrobić łóżko z palet

Obecnie dużą wagę przywiązujemy do tematu recyklingu. Jak wiadomo, globalnym problemem stało się generowanie dużej ilości śmieci. Wielu ludzi myśląc o nadmiernej ilości odpadów wpadło na genialny pomysł wykorzystania niektórych z nich. Mowa tutaj o paletach. To właśnie z dostępnych w wielu gospodarstwa domowych lub przedsiębiorstwach europalet bądź palet można stworzyć proekologiczne łóżko, które każdy może dopasować do swoich potrzeb.

Wybór odpowiedniego materiału

Decydując się na wykonanie łóżka z palet należy pamiętać o tym, że przed rozpoczęciem budowania takiego łóżka niezbędne jest odpowiednie dobranie materiału. Dlaczego? Otóż okazuje się, że na rynku mamy do wyboru palety o różnych rozmiarach. Myśląc o łóżku, jako meblu do spania, trzeba kierować się konstrukcją materiału, tak by była ona wytrzymała. W zależności o wymiarów łóżka najlepszymi materiałami na ich wykonanie są europalety, które mają wymiar: 120 x 80 x 14,4 cm oraz angielskie palety p wymiarze: 120 x 120 x 14,4 cm. Oczywiście korzystając z recyklingu, czyli palet używanych, ważne, aby zwrócić uwagę na jakość materiału. Wiadomo, że im bardziej zniszczone, tym będą mniej wytrzymałe.

Przygotowanie materiału

Wiadomo, że palety, które mają zostać użyte do wykonania łóżka nie są do tego specjalnie stworzone. Zatem, mając przygotowany materiał należy go odpowiednio przygotować. Na początku palety trzeba oczyścić z drzazg oraz wszelkich nierówności. Można zrobić to papierem ściernym, jednakże patrząc na ilość materiału, najlepiej zrobić to szlifierką. Ważne, aby po oszlifowaniu palet przemyć je mokrą ściereczką. Kolejnym krokiem jest wysuszenie drewna. Wiadomo, że palety pochodzące z recyklingu są przechowywane na zewnątrz, zatem niezbędne jest ich osuszenie.

Wykonanie łóżka z palet

Posiadając projekt łóżka, przed rozpoczęciem pracy niezbędne jest przygotowanie następujących materiałów:

  • Palety – ilość uzależniona od wielkości łózka (przykładowo na dwuosobowe łóżko z palet niezbędne jest przygotowanie 6 sztuk palet o wymiarach 120 x 80 cm),
  • Bejca bądź farba do drewna – wybór należy do domowników,
  • Papier ścierny bądź szlifierka,
  • Okulary ochronne,
  • Materiały do malowania,
  • Klej do drewna lub śruby, wkręty, kątowniki – wybór sklejenia bądź skręcenia palet należy do domowników.

Pierwszym krokiem do zbudowania łózka z palet jest pomalowanie przygotowanych palet. Oczywiście dobór bejcy bądź farby zależy od domowników. Jeżeli chcemy, aby były widoczne słoje, warto pomalować palety bejcą, jeżeli zaś nie zależy nam na słojach, to możemy wybrać kryjącą farbę akrylową lub kredową.

Kolejnym etapem jest sklejenie bądź skręcenie palet. Ważne, aby palety były dobrze wyczyszczone. Jeżeli wybierzemy opcję sklejenia palet, to należy to zrobić za pomocą kleju do drewna. W przypadku skręcenia palet niezbędne będą śruby, wkręty oraz kątowniki.

Jeżeli łóżko z palet będzie postawione na panelach, deskach bądź parkiecie warto zadbać o powierzchnię podłogi. Pomóc nam w tym mogą podkładki filcowe, które przyklejamy do przygotowanych wcześniej palet.

Ostatnim etapem jest wybór odpowiedniego materaca. Kierując się wygodą, warto zakupić materac o dużej grubości. Przed położeniem materaca na zbudowane łóżko z palet warto położyć jakiś koc lub materiał, który zabezpieczy materac przed uszkodzeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here