Tech

Jak wybrać zbiornik betonowy na szambo?

Każdy inwestor planujący budowę domu, już na samym początku staje przed problemem dotyczącym wyboru szamba. Najważniejsze aspekty, które zależą od konkretnego zbiornika, zależą przede wszystkim od miejsca, gdzie powinno być zamontowane, a także od konkretnego zabezpieczenia go. Pragniemy pomóc Państwu rozwiać wszystkie wątpliwości i dylematy związane z tą tematyką, opisując najważniejszy problem, który towarzyszy inwestorowi już na samym początku planowania: jak wybrać zbiornik na szambo?

Jak wybrać szambo?

Podstawą jest przede wszystkim wiedza na temat prawidłowej eksploatacji zbiornika szamba. Na rynku dostępne są szamba betonowe, stalowe oraz z tworzyw sztucznych. Pragniemy przybliżyć Państwu ich charakterystykę, tym samym pomagając w ich wyborze.

Szambo betonowe

Szamba betonowe często produkowane są jako prefabrykowane, które nadają się do bezpośredniego wsadzenia do gruntu. W większości przypadku są to jedno lub dwukomorowe zbiorniki szambowe, przykrywane od góry specjalną płytą wykonaną z żelbetonu. By zmniejszyć ryzyko wsiąkania wody gruntowej do zbiornika, należy odpowiednio zaizolować powierzchnię zewnętrzną szamba. Najbardziej istotną wadą szamba betonowego, na którą trzeba zwrócić uwagę tuż przed zakupem, jest jego waga, ponieważ np. szambo o pojemności 8m3 waży około 4 tony, a jego pokrywa dodatkowo 2 tony. Większość producentów posiada odpowiednie i fachowe narzędzia oraz pojazdy, które umożliwiają zarówno transport szamba, jak i jego rozładunek, aczkolwiek przed zakupem najbezpieczniej będzie uzyskać informacje prosto od producenta.

Aby zamontować szambo betonowe, należy wykonać odpowiednio duży wykop, którego szerokość i głębokość będzie większa od zbiornika o około 30-50 cm. Gdy szambo betonowe znajduje się już w wykopie, na jego górnej części wykonuje się spoinę cementową, aby umożliwić połączenie żelbetonu z pokrywą zbiornika. Szamba betonowe to najtańsze rozwiązanie w kwestii wyboru odpowiedniego zbiornika, a niski koszt budowy jest dużym plusem, gdy w przyszłości planowana jest m. in. budowa kanalizacji miejskiej.

Szamba z tworzyw sztucznych

Szambo z tworzywa sztucznego jest zbiornikiem ekologicznym. Produkowane jest przede wszystkim z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym oraz polietylenu o wysokiej gęstości, a jego konstrukcja jest odporna na korozję oraz bardzo trwała. Szambo ekologiczne jest zdecydowanie lżejsze od betonowego, a jego transport i montaż jest znacznie szybszy i łatwiejszy. Jeśli szambo montowane będzie na terenie wysokiego poziomu wód lub gruntów gliniastych, należy je odpowiednio dociążyć np. płytą żelbetonową, aby uniknąć ryzyka podnoszenia się szamba o małym ciężarze. Koszt montażu szamba z tworzywa sztucznego jest droższy niż betonowego.

Jaki zbiornik szamba wybrać?

Szamba betonowe jak i ekologiczne mają swoje wady i zalety. Kierując się zakupem, muszą Państwo odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które będą pomocne przy wyborze.

Jeśli kierują się Państwo kosztami zakupu i budowy, to w takim przypadku trafionym rozwiązaniem będzie wybór szamba betonowego, którego koszt waha się w granicach 2500-4000zł wraz z montażem i transportem. Koszt szamba ekologicznego wynosi łącznie około 6000 zł, natomiast szambo, które wzmacniane jest dodatkowo włóknem szklanym, kosztuje łącznie od 7000 do 8000 zł. Oczywiście podane koszty dotyczą zbiornika o pojemności 8m3.

Rozsądny wybór to szambo od producenta

Planując zakup zbiorników na szambo najbezpieczniej jest dokonać zakupu prosto od producenta, ponieważ bezpośrednio od niego możemy się dowiedzieć na tematy wszystkich nurtujących Państwa pytań. Dodatkowo koszt będzie niższy, ponieważ pośrednik nalicza marże za swoje usługi. Zakup od producenta to także tańszy transport łączony oraz zakup od firmy, która posiada doświadczenie, wiedzę oraz świadczy fachowe usługi sprzedaży i montażu wybranego zbiornika na szambo.

Jednym z wiodących na rynku producentów szamb betonowych jest firma budowlana IRPOL Eksperci od szamb. Zachęcamy Państwa do skorzystania z oferty tej właśnie firmy. Eksperci IRPOL rozwieją wszelkie wątpliwości oraz pomogą wybrać najbardziej korzystny typ zbiornika na szambo.

Proponowane posty

  • Hobby

Jakie ciekawe kursy hobbystyczne warto rozważyć?

W dobie pędzącej codzienności, znajdowanie czasu na rozwijanie własnych pasji i zainteresowań jest szczególnie ważne. Kursy i szkolenia hobbystyczne pozwalają połączyć zdobywanie nowych umiejętności z relaksem i nawiązywaniem znajomości. Czy to wybierasz się na kurs rysunku, fotografii, czy nauki gry…

2 miesiące temu
  • Tech

Konserwacja metalowego ogrodzenia – 5 popularnych błędów

Wielu z nas marzy o pięknym ogrodzie, który jest nie tylko miejscem relaksu, ale również wizytówką domu. Jeden z ważniejszych elementów aranżacji takiej przestrzeni to ogrodzenie. Pełni ono zarówno funkcję estetyczną, jak i ochronną. Niezależnie od rodzaju ogrodzenia, konserwacja przy…

5 miesięcy temu
  • Lifestyle

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży – jak to działa i co warto wiedzieć przed zakupem polisy?

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży to dodatkowa polisa, która zapewnia ochronę finansową w przypadku konieczności odwołania planowanej podróży. Jeśli z różnych powodów nie możesz ruszyć w drogę, to ubezpieczenie może pomóc Ci odzyskać część lub całość poniesionych kosztów. Oto kilka…

6 miesięcy temu
  • Tech

Jak można oczyścić powietrze w domu lub mieszkaniu?

Przed tygodniem czytałeś bardzo ciekawy wpis na temat tego zagadnienia? Nie da się ukryć, że na terenie każdego domu lub mieszkania znajdują się przeróżne alergeny. Czy są one groźne? Jak z nimi walczyć? Regularnie sprzątasz swój dom lub mieszkanie? Nie…

9 miesięcy temu
  • Zdrowie

Nawilżacze powietrza i osuszacze zapobiegające problemom z drogami oddechowymi

Jakość powietrza w naszych wnętrzach ma bezpośredni wpływ na nasze codzienne samopoczucie oraz zdrowie. Unoszący się w powietrzu kurz, roztocza oraz innego typu pyły są niezwykle szkodliwe, powodować mogą bowiem poważne schorzenia dróg oddechowych. Nawilżacze powietrza z funkcją oczyszczania powinny…

1 rok temu
  • Lifestyle

Parking w Krakowie – możliwości i koszty parkowania w mieście Kraka

Kraków należy do grona największych miast w Polsce. Stolica Kraka jest zamieszkiwana przez dużą liczbę mieszkańców, a prawie każdy z nich posiada samochód osobowy. W związku z tym natężenie ruchu w Krakowie jest bardzo duże, a to ma wpływ na…

1 rok temu

Strona Lifestylee.pl wykorzystuje pliki Cookies. Korzystając z witryny akceptujesz politykę Cookies