Dlaczego warto wykonać badania laboratoryjne

Badania laboratoryjne mogą być niezwykle pomocne, jeśli dana osoba chciałaby się dowiedzieć, czy z jej zdrowiem jest wszystko w porządku. Nierzadko można przechodzić wiele różnych chorób bezobjawowo, czy też objawy groźnej choroby przypominają do złudzenia te, które są dobrze znane i kojarzone z przeziębieniem lub grypą i przez to lekceważone. Dzięki badaniom tego typu udaje się wcześnie zdiagnozować różne groźne dla człowieka dolegliwości i odpowiednio na nie zareagować, gdy ich leczenie nie stanowi większego wyzwania. Na czym polegają takie badania i kiedy dokładnie warto z nich skorzystać?

Badania laboratoryjne – co warto o nich wiedzieć?

Badania laboratoryjne różnią się od tych, które zna się z wizyt u swojego lekarza pierwszego kontaktu. Nie polegają one bowiem na osłuchiwaniu chorego, tylko na pobieraniu próbek do analizy. Najczęściej udaje się określić różne wskaźniki poprzez analizę próbki moczu, kału, krwi, czy wymazu ze zmiany skórnej lub podskórnej.

Badania laboratoryjne pozwalają szybko przekonać się, czy organizm funkcjonuje tak jak należy, a jeśli nie, to gdzie leży tego przyczyna. Z wiarygodnymi wynikami powinien zapoznać się odpowiedni specjalista, na przykład z wartościami dla hormonów tarczycy endokrynolog. W ten sposób nie tylko prawidłowo odczyta otrzymane liczby, ale również wyciągnie określone wnioski i zdecyduje, czy pacjent powinien zdecydować się na leczenie, czy też nie.

Czy badania laboratoryjne wymagają skierowania od lekarza?

Przeważnie chcąc zapisać się na badanie laboratoryjne, należy okazać skierowanie od lekarza. Skierowanie okazuje się w punkcie pobrań i na jego podstawie pacjent jest kierowany na wskazane badanie. Lekarz pierwszego kontaktu może wystawić taki dokument i nie wiążą się z tym żadne opłaty. W zdecydowanej większości przypadków badania tego typu można jednak wykonać bez skierowania. Aczkolwiek trzeba przygotować się na to, że pobranie próbki i jej analiza są odpłatne, a koszt zależy od liczby badań, a także od ich rodzaju.

Kiedy zdecydować się na badanie w laboratorium diagnostycznym?

Na badanie laboratoryjne kieruje zwykle lekarz rodzinny lub inny specjalista, do którego pacjent zgłasza się z konkretnymi objawami. Jeśli nie można jednoznacznie stwierdzić, na czym polega problem albo czy przyczyny choroby są takie, jak się zakłada, wtedy warto udać się do laboratorium diagnostycznego.

Na wyniki badań nie czeka się zbyt długo. W przypadku analizy krwi i moczu, wyniki można otrzymać już następnego dnia lub w przeciągu kilku dni. Są również i takie badania, na wyniki których trzeba poczekać nieco dłużej, czyli od jednego do dwóch tygodni. Wyniki można obecnie uzyskać albo bezpośrednio w budynku, gdzie mieści się laboratorium. Możliwe jest też otrzymanie ich drogą elektroniczną na podany adres e-mail lub na konto, jeśli laboratorium jest jednym z działów centrum medycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj